‍‍11.03.2017 // י״ד חשון תשע״ח

ערב שבת קודש, פרשת וירא

 

*במסגרת המעורבות החברתית בביה"ס, בנות שכבת י' מתנסות ביזמות חברתית – הן לומדות על

קשיים ובעיות בסביבתן, בוחנות אפשרויות שונות לפתרונות ולבסוף בונות תכנית פעולה על מנת

לתת מענה לצורך שהגדירו ולשפר את פני החברה הישראלית. השבוע התחלנו בתהליך היזמות:

השכבה התחלקה לקבוצות עבודה וכל קבוצה מיפתה בעיה מסוימת בה היא רוצה להתמקד. בהמשך היום הגיעו אלינו נציגות בוגרות מארגון lead להציג את העשייה שלהן תוך שנתנו לנו טיפים וכלים לבניית תכנית פעולה, הנציגות גם סייעו לקבוצות השונות לגבש את הרעיונות היפים שעלו ולהפכן למעשיים. בסוף היום הוחלט על 3 פרויקטים עיקריים ליצירת שינוי חברתי. נמשיך ללוות את הבנות ולתת להן כלים, נאחל להן הצלחה במימוש הרעיונות היצירתיים.

 

*ביום ראשון יצאה מגמת א"י לסיור לימודי בבית לחם לקראת יום פטירתה של רחל אימנו. בקבר רחל עסקו בסוגיית זיהוי המקום והתפתחותו לאורך הדורות. והקשר בין הציונות לרחל ונבואת ירמיהו 'ושבו בנים לגבולם'.

 

*ביום שלישי יצאה המגמה לסיור השלישי במסגרת יחידת ירושלים. בקרנו בגבעת התנ"ך גיא בן הינום, קבר דוד, החומה הרחבה והמגדל הישראלי. סיכמנו את הנושא במרכז 'אריאל' של יד צבי ברובע היהודי. היה כיף ומלמד. תודה ליורם אלמכיאס, מורה המגמה על שני סיורים חשובים ומעניינים.

 

*ביום חמישי שעבר התקיים בוקר הלכה בו סיכמו כיתות ט-י תקופת לימוד ראשונה בהלכות ברכות.

הבוקר נפתח במפגש שו"ת בו השיבה מורת בית הספר יעל שמעוני (מנהלת אתר "משיבת נפש -נשות תורה עונות כהלכה")  על שאלות התלמידות בהלכה בלימוד ובהגות. הרגשנו כי יש בבית הספר כתובת לבירור הלכתי מעמיק ומשמעותי. בהמשך השתתפו התלמידות בסדרה של פעילויות חווייתיות: חידון KAHOOT, לימוד ברכות בעל פה ו"המרוץ לנטלה". בארגונן של טלאור, ענהאל ועפרי מכיתה י' ובסיוע של תלמידות נוספות מכיתות י' וט'. יש לציין לשבח את שיתוף הפעולה של התלמידות וגילוי האכפתיות כלפי הלכה בכלל והלכות ברכות בפרט. בייחוד את תלמידות כיתה ט1 שזכו במרב הנקודות.

אנו ממשיכים בלימוד ההלכה היומי שנזכה ללמוד וללמד לשמור ולעשות. תודה לצוות המורים שהיה שותף בארגון הבוקר שלומית שבות, יעל שמעוני ומתניה מאלי, רכז התכנית.

 

כחלק מהנושא השנתי- 70 שנה לישראל,  אודליה, המורה לשפת סימנים, לימדה השבוע את כל השכבות את סימון השיר 'הכי ישראלי'. לאורך השנה יצלמו התלמידות את סימון השיר במקומות שונים בארץ ובסוף השנה ניצור קליפ עם הסימון המלא של השיר. כל הכבוד לכולן על שיתוף הפעולה, מחכים לראות את הקליפ!!

 

יום רבין – ביום שלישי ציינו את יום הזיכרון לרצח יצחק רבין. הפעילות ביום זה הוכנה והועברה על ידי שכבת י"א במסגרת לימודי אזרחות. השנה עסקנו בנושא האלימות. פתחנו את העיסוק בטקס שהכינו הבנות שהציג את האלימות הרבה ששררה בארץ לקראת הרצח ושהרצח היה שיאה, ולאחר מכן הציגו את האלימות הרבה השוררת כיום. התלמידות הצביעו על תפקידן-תפקידנו, כפי שאמר רבין: 'האלימות – היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית. יש לגנות אותה, להוקיע אותה, לבודד אותה." על הצורך האמיתי בהוצאת האלימות מחוץ לשיח ולהתנהלות בישראל. לאחר מכן, שכבות ז-י התחלקו לקבוצות קטנות ועברו סדנאות שהעבירו תלמידות שכבת י"א בנושא האלימות בהן הן קראו טקסטים, שוחחו והתדיינו על מהותה של האלימות, על יתרונותיה וחסרונותיה, ועוד. שכבת י"ב שמעה ביום זה שיחה מפי שירה ברויאר על התקופה שקדמה לרצח, על הסכמי אוסלו, על רצח רבין והשפעותיו ועל מדינת ישראל עד ימינו. שירה שיתפה את הבנות במחשבותיה ובתחושותיה אז והיום. השיחה היתה מרתקת ומלמדת! יישר כח לשכבת י"א על הפעילות המיוחדת והמעשירה, על הטקס המדויק ועל ההירתמות השכבתית!

 

שכבת ט' – כחלק מתכנית שנתית שמתקיימת בבי"ס תל"י בית חינוך של מפגשים בין אוכלוסיות שונות, ולציון יום רבין, יצאו בנות שכבת ט' למפגש עם בני גילם בביה"ס תל"י, שם נכחו בטקס הבית ספרי ולאחר מכן השתתפו במעגלי שיח ודנו בדילמות אשר עוסקות בפערים ובהתמודדויות של החברה במדינת ישראל. המפגש היה מוצלח, מעשיר ומעורר מחשבה.

 

שכבת י' – שכבת י' נסעה לעיר לוד להשתתף בפעילות מיוחדת המשותפתלשכבות י' בתיכוני פלך בארץ (קרית עקרון, זכרון יעקב ותכנית צופי"ה בבי"ס צייטלין בת"א). המפגש התקיים במתנ"ס שיקאגו בשכונת רמת אשכול בעיר אשר נותן מענה לאוכלוסיות שונות, יהודים וערבים. את היום פתחה שירה ברויאר, ובירכה את הבנות שהגיעו לפעילות מכל רחבי הארץ. לאחר מכן סיפר על השכונה דרור רובין, רכז הקהילה שהציג בקצרה את השכונה בה נמצא המתנ"ס ואת האתגרים וההתמודדויות הקיימים בה. הבנות התחלקו לקבוצות מעורבות מפלכים שונים ויצאו לסייר בשכונה. הן פגשו אנשים מבית הספר הערבי, ממועדון לנוער מהקהילה האתיופית, טיילו בין בית כנסת, כנסייה ומסגד הסמוכים מאוד זה לא לזה, וכן באתרים היסטוריים וארכיאולוגיים הנמצאים בלב השכונה. עם חזרתן למתנ"ס השתתפו הבנות בשיעורים לבחירה שהעבירו המורות ועסקו בדילמות העולות ב"מדינה יהודית ודמוקרטית". לאחר ארוחת צהריים, התקיים פאנל בהשתתפות פתאן אלזינאתי, מנהלת המתנ"ס ובין נועם דרייפוס, חבר בגרעין התורני בלוד שסיפרו על הקשיים וההצלחות בדו קיום סובלני בעיר מעורבת. עבור הבנות זו המפגש היה מאיר עיניים וזו הייתה הזדמנות לראות מקרוב עשייה שמשלבת אוכלוסיות שונות ופועלת בתוך מרקם חברתי מורכב.  מפגש זה היה ראשון בשיתוף עם שאר הפלכים ושמחנו על האפשרות ללמוד יחד ומקוות לזכות במפגשים נוספים בעתיד. תודה רבה לשירה ברויאר על הארגון של היום ותיאום בין בתי הספר. תודה לסופי, רונה וליאת על הליווי והלימוד.

 

ערב פתיחת פרויקט שורשים – שכבת ט' פתחה את פרויקט שורשים בערב חגיגי יחד עם ההורים. כל משפחה גילתה יחד את הדברים המייחדים אותם כמשפחה דרך סיפורים, משחק ויצירה.

תודה רבה לכל ההורים שהגיעו לערב המיוחד ולמחנכות, איילת ושלומית שמלוות את הבנות במהלך הפרויקט.

 

בשבוע הבא – ביום שלישי יצאו כיתות ט-יב לטיול השנתי לנגב.

 

מהנעשה בחטיבה

ביום שני יצאה שכבת ז' לספרייה הלאומית במסגרת שיעור כתיבת עבודות חקר. במהלך היום סיירו הבנות בספרייה, שמעו על חלונות ארדון, הסתובבו באולמות הקריאה ונחשפו לאוספי המפות שבספרייה. בהמשך קבלו הבנות הדרכה כיצד לחפש ולהזמין חומרים באתר הספרייה. הבנות הזמינו חומרים רבים ועבדו במרץ וברצינות.

 

ביום שלישי הגיעו בנות כיתה י"א להעביר טקס וסדנאות לציון יום הזכרון לרצח יצחק רבין, הטקס ביטא את השיח הבוטה שהיה בתקופת הרצח וכן הדגישו הבנות את הסכנה שבאלימות ובחברה שמאפשרת זאת. הבנות התייחסו בדבריהן גם לרשתות החברתיות והאלימות המילולית שקיימת בהן ועל ההבנה שהדברים תלויים בנו. תודה לבנות י"א.

 

 

מזל טוב לליאת בן ציון מורת השילוב, שילדה בת.

שתזכו לגדלה בבריאות, בשמחה ובנחת!

 

שבת שלום!