‍‍12.02.2018 // כ״ד כסלו תשע״ט

ערב שבת קודש, פרשת וישב

 

תודה לבריאנה ליבוביץ שכתבה את דבר התורה השבוע.

 

ביום ראשון, במסגרת יום ההוקרה לפצועים, החטיבה התאספה ושמעה את סיפורה של מיכל הריס הלוי, חיילת שנפצעה במסגרת פיגוע. הבנות למדו על דרכה של מיכל להתאוששות והחלמה ועל תהליך ההתמודדות עם החיים שאחרי.

 

ביום ראשון יצאו 10 תלמידות מכיתה י' למפגש ראשון עם תלמידי בית רחל שטראוס, זאת כחלק מפרוייקט טיולים משותפים שמתקיים זו השנה השלישית. במפגש התלמידים הכירו זה את זה, שיחקו ביחד חבילה עוברת וענו על שאלות היכרות מקוביה. מפגש היכרות נוסף ייערך אצלנו בבית הספר ביום ראשון הקרוב ובהמשך יצאו התלמידים לטיולים משותפים. כל הכבוד לתלמידות שלוקחות חלק בפרוייקט ובהצלחה בהמשך! תודה לליאת על ארגוני המפגשים והוצאת הפרוייקט לפועל.

 

ביום שני הגיעו לחטיבה קבוצת התלמידות האוסטרליות שמתארחת החודש בתיכון. התלמידות האוסטרליות סיפרו לנו על בית הספר "הר הצופים" בעיר מלבורן בו הן לומדות ועל הווי חייהן, ולאחר מכן בנות החטיבה שאלו אותן שאלות נוספות שעניינו אותן.

 

במפגשים השבוע שמעו תלמידות יא-יב את נחמה אורבך, ראש מדרשת 'נטע' בבית שאן. נחמה שוחחה עם הבנות על תמונת העתיד שלהן ועל זהותן הדתית כיום, על ההכרח לעמול ולבנות אותה באופן עקבי ומתמשך, להעמיק בה ולבסס אותה ועל חשיבות הלמידה. השיחה היתה מעניינת ומעוררת מאוד למחשבה על ההווה ובוודאי על העתיד. לאחר מכן שוחחה נחמה עם תלמידות שמתעניינות בשנת המשך במדרשה.

 

שכבת י' החלו את תהליך היזמות החברתית. כל כיתה בחרה 3 פרוייקטים שברצונן להוציא לפועל- מיחזור נייר, עזרה לאמהות חד הוריות, עזרה לקשישים בודדים בחגים, העלאת מודעות חודשית לנושא מתחלף, עזרה לילדים חולים אחה"צ ותפריטים לעיוורים. התלמידות התחלקו לקבוצות וכל קבוצה חקרה את הנושא הנבחר שלה ואספה מידע רלוונטי. בהצלחה לתלמידות בהמשך התהליך. תודה למורות אופירה ואורית שמלוות את התלמידות.

שכבת ט' המשיכה בליווי המעורבות החברתית בקבוצות. תודה למורן, ליאת, שירלי והודיה שמלוות את הקבוצות.

 

בנות מכיתה ט יזמו השבוע מכירה של שתילים ממשתלת 'בית הצייר' שהכנסותיה תרומה למוסד. כל הכבוד לשני אדלר, הלל טל, אביטל פרידמן, יעל אהרוני וענאל בוכריס.

 

ביום שלישי, י"ט כסלו, יום פטירת המגיד ממזריטש וחג הגאולה של חב"ד, התארגן "הטיש" המסורתי ביוזמת בינה שוב מכיתה י"ב. כמו בכל טיש שרנו, רקדנו, נאמרו אימרות ומאמרים של הרבעס, סיפרנו סיפורים ומשלים, הזכרנו את האירואים ההיסטורים, שתינו לחיים והעיקר השמחה בלי די. ושבזכותם נעלה בעבודת השם תמיד בשמחה וכן יהיה רצון!

 

ט2 בכנסתכיתה ט2 יצאה לסיור בכנסת, במסגרת תוכנית ״ אני ירושלמית״ שהתחילו בכיתה. בביקור הן למדו על משכן הכנסת, תהליך חקיקת החוקים ועקרון הייצוגיות. תודה למחנכת ציפי שארגנה את הביקור!

 

ביום רביעי הגיעה דר' שירה הירש מהאוניברסיטה העברית לחשוף בפני בנות ט' את התכניות "אלפא" ואידיאה". אפשרות של עריכת עבודת חקר מעמיקה במדעי הטבע או מדעי הרוח בהנחיה אישית מטעם האוניברסיטה. תודה לבנות אלפא שהגיעו ושיתפו את בנות ט' בחוויות שלהן בתכנית – נעם בנמלך, הדס הפרט, ונטע ורקר.

הורים ובנות המעוניינים בפרטים מוזמנים לעיין באתר התכניות, ולהתייעץ עם בתיה.

תוכנית אלפא

בנוסף, הגיעה נציגת תכנית אודיסיאה לבנות ח' לחשוף את הבנות לתכנית.

הורים המעוניינים בפרטים על התכנית מוזמנים להתייעץ עם בתיה, או לעיין באתר התכנית:

אודיסאה

תודה ליעל בהט, תלמידת אודיסיאה שהגיעה לספר לבנות כיצד היא משלבת את התכנית בחייה, ולענות להן לשאלות.

 

 

ביום חמישי בנות העתודה של שכבת ז' הציגו מכונות רוב גולדברג לשאר בנות השכבה. הפרויקט נעשה במסגרת לימוד נושא האנרגיה בשיעור מדעים. הבנות יזמו את המכונות, תכננו וביצעו אותם בצורה מופתית. תודה לבנות העתודה על היצירתיות והעשייה עם אור בעניים.

 

ביום חמישי כתה ח'1 יצאו להתנדב במתנ"ס לילדי אפרתה וגאולים, הבנות סייעו ועזרו בכל מיני להטוטים ותעלולים  ואף ביצעו תעלולים משל עצמם.

 

ביום חמישי שכבת ח' יצאה לסיור בבית הלוחם. נפגשנו עם הרצל, מנהל בית הלוחם לשיחה על המקום וצפייה בסרטוני הסברה. לאחר מכן, נפגשנו עם יצחק, נכה צהל ממלחמת יום כיפור, למשחק כדורסל כסאות גלגלים. תודה רבה לבית הלוחם שפתח את שעריו וכן לעדינה ואודליה שליוו את התלמידות.

 

שכבת י - חורשת האומותביום חמישי יצאו שכבת י' לסיור שלח קצר עם האוסטרליות. התחלנו את הסיור בקבר הרצל, שם שמענו את הצבעת האום שקרתה בדיוק היום לפני 71 שנים, המשכנו לאנדרטת נצר אחרון וצעדנו בחלק מהשביל המחבר בין יד ושם להר הרצל. ירדנו דרך יער ירושלים לחורשת האומות והמשכנו עד מעין מרים בשכונת עין כרם. תודה רבה ליורם על סיור מהנה, מעניין ומעשיר, הן את התלמידות הישראליות והן את התלמידות האוסטרליות. תודה לתלמידות שהדריכו: אלה חברוני, דולב גורלין וירדן הראל.

 

 

 

בשבוע שעבר סיירה מגמת האמנות בשכבות יא-יב ב׳סדנאות האמנים׳ בתלפיות הבנות נפגשו עם שתי אמניות העובדות במקום, רעיה ברוקנטל ונינו ביניאשווילי וסיור בתערוכה בגלריה ׳ת(א)עשייה׳ במתחם הסדנאות. ביקרנו בסטודיו של האמניות צפינו בעבודות מתקופות שונות וקיימנו שיחה פתוחה על מקורות השראה ליצירתן ביקרנו בתערוכה ״הגוף הלא מסומן״ שבגלריה ת(א)עשייה שבסדנאות.

 

דבשהשבוע בדבש ארחנו את הרב מאיר נהוראי, רב קיבוץ משואות יצחק ור"מ במדרשת מגדל עז. השיעור עסק בנושא תרומת אברים. בנוסף לבחינת השאלות ההלכתיות והשיטות השונות בעניין קביעת רגע המוות, שיתף אותנו הרב נהוראי במעורבות האישית שהיתה לו בליווי משפחות ברגעים קשים ומשמעותיים אלו ובחשיבות הרבה שהוא רואה באפשרות להציל חיים באמצעות תרומת אברים.

 

השבוע נערך השלב הבית ספרי של חידון התנ"ך. תודה לכל התלמידות שהשתתפו. נציגותינו לשלב המחוזי הן ירדן הראל, שירה בן שחר ומרים סקלסקי. בהצלחה!

 

***

ביום חמישי, 13.12 תתקיים התרמת דם לאלומה עציון, בוגרת בית הספר, בין השעות 18:00-21:00.

הי 🙂

קוראים לי אלומה, אני בת 18 מירושלים.

לפני שלושה שבועות בדיוק (אבל מי סופר😅) אבחנו אצלי לוקמיה חריפה מסוג AML.

הטיפול בלוקמיה כזאת הוא בכימותרפיה שמוחקת לגמרי את מח העצם, ולכן הגוף שלי לא מסוגל לייצר בעצמו מוצרי דם. כדי לחיות אני מקבלת מנות דם או מנות של מוצרי דם (פלזמה וטסיות) שאנשים תרמו לבנק הדם, וזה משלים את החסר שהגוף שלי לא מסוגל לייצר.

בתקופה האחרונה הרבה שואלים אותי במה הם יכולים לעזור, וברוך ה' אני מאוד עטופה על ידי משפחה, חברים וצוות רפואי מעולה שדואגים לכל מחסורי.אבל, פתאום הבנתי שעזרה משמעותית ומצילת חיים עבורי ועבור כל כך הרבה חולים אחרים היא פשוט ללכת לתרום דם ומוצרי דם כמו טסיות.

אז אני ממש מבקשת שמי מכם שזה מתאים ומסתדר לו או לה ילך ויתרום דם! אפשר לעשות את זה פשוט דרך מד"א, ויש גם את בנק הדם בהדסה ובנקי דם בעוד בתי חולים (בין גיל 17 ל18 נדרש אישור הורים).

מוזמנים גם להפיץ שיגיע לכמה שיותר אנשים וכמה שיותר יצילו חיים ויתרמו

תודה רבה!

***