‍‍01.20.2014 // י״ט שבט תשע״ד

אירועי השבוע

השבוע האחרון למחצית היה גם הוא מלא בפעילות, ימי שיא לשכבות ט' ו-י', סיורים וסיכומים.

*בשבת שעברה, פרשת בשלח, התקיימה שבת יידיש לבנות המגמה בכיתה יא'. כבכל שנה המורה דבוירה הזמינה את הבנות לביתה לשבת של "יידישקייט" ומפגשים עם אנשי שכונת מקור ברוך. תודה רבה לדבוירה על ארגון השבת המשמעותית ופתיחת ביתה לבנות.

שכבת ט'

יום שיא בהיסטוריה

ביום שני התקיים יום השיא בהיסטוריה. התעמקנו בנושא תור הזהב בספרד. פתחנו את היום בהרצאה של שירה ברויאר שבאמצעותה ניסינו להבין כיצד התאפשרה תקופה ייחודית שכזו של פריחה רב תחומית בחיי היהודים. לאחר מכן צפינו בסרט אודות שמואל הנגיד ובאמצעות דמותו הייחודית והמורכבת, למדנו על עיסוקי היהודים השונים בתקופה זו ועל אורח חייהם המגוון והעשיר. לסיכום היום דיברנו על שירת תור הזהב שנגע בתחומי החיים השונים ושמענו דוגמאות עדכניות של עיבודים לשירים אלה. תודה ליערה על העברת היום.

יום שיא בגמרא

ביום שני קיימנו יום שיא בגמרא לכיתות ט'. נושא היום היה מיסים וצדקה, בעקבות הסוגיות שאנו לומדים במסכת בבא בתרא.

בחלקו הראשון של יום השיא שמענו הרצאה מפי אשר פאר, על רשות המיסים במדינת ישראל: על סוגים של מיסים, על תהליכי גבייתם וחשיבותם. בחלק השני ערכנו "קפה דילמא": בסיוע המלצריות שלנו, הגשנו לתלמידות שתי מנות, של אוכל ושל דילמות, בנושאי צדקה ורווחה של היחיד ושל המדינה. תודה רבה ל"מלצריות": אור, הלל, חן, שקד ותהל, על הארגון ועל ההכנה. תודה למורי הגמרא של שכבת ט', רחל, מתניה ויעל.

יום שיא באנגלית

ביום שלישי התקיים יום שיא באנגלית בנושא זהות. הבנות צפו בקטעים מסרטים שהעבירו את הנושא מזוויות שונות, החל מ"ממנטו" ועד "בת הים הקטנה". לאחר מכן הבנות ענו על שאלון אישי שבו הן התבקשו לבחון את תפיסת הזהות האישית שלהן. בסוף היום התחלקו הבנות לקבוצות וכתבו שיר בנושא והציגו אותו בפני הכיתה. תודה למורות לאנגלית, סוזן וצפורה על תכנון היום.

שכבת י'

יום שיא מדעים

בנות כיתה י' נסעו לפעילות במעבדות בלמונטה באוניברסיטה העברית. כל בת חוותה שתי פעילויות בשני תחומי הדעת שהיא לומדת.

בביולוגיה התלמידות ביצעו מעבדות בפיזיולוגיה של האדם, והתמקדו בפיזיולוגיה של מערכת ההובלה ומערכת הנשימה. הן ניתחו לב של תרנגול הודו וראו את מבנה הלב. למדו על הריאות וראו ריאות של חזיר. בהמשך נעשתה אינטגרציה בין שתי המערכות כאשר חוו מה קורה בעת מאמץ, כיצד כל אחת מהמערכות האלו מגיבה וכיצד זה משפיע על הגוף השלם. לקינוח הבנות שמעו על נזקי עישון וראו השוואה של ריאות בריאות לעומת ריאות מעשנות כאשר נעשה שימוש בריאות של חזיר.

בכימיה, קבוצה אחת הכירה מעבדה בשרות המשטרה. הן חקרו מקרה רצח על פי מימצאים שנתגלו במקום האירוע. הבנות עבדו בשלוש תחנות: טביעות אצבע, זיהוי כהלים בעזרת  גז כרומטוגרף, וזיהוי יונים במכשיר בליעה אטומית. תודה לראות, בתיה ורחלי על הליווי והארגון.

פרוייקט החברה הישראלית

השבוע יצאו כיתות י לשלב נוסף בפרוייקט החברה הישראלית. הן השתתפו בסיורים מרתקים בדרום תל אביב ובלוד. בסיור בדרום תל אביב נפגשו הבנות עם נציגה מארגון פסיפס ולמדו על תושבי שכונות דרום העיר והמורכבות של מצבם. בביקור בלוד התארחו הבנות בבית הוריה של הודיה, מחנכת י2 ושמעו על הפעילות של הגרעין התורני בעיר. לאחריהם יצאו ליום תצפית עצמאי במקומות שונים בארץ. בעוד שבועות מספר תוצג תערוכת צילומים נהדרת של הפרוייקט, כולם מוזמנים.

סיור לכנסת יא' לרגל יום הולדתה ה-65 של הכנסת החל בטו' בשבט ביקרה שכבת יא בכנסת. התלמידות השתתפו בהייד-פארק. אחד בראשותו של ח"כ דב חנין ממפלגת חד"ש שדן בסוגיית העלאת אחוז החסימה והשני בראשותו של שמעון סולומון מ"יש עתיד" שעסק בחוק הנורבגי. לאחר ששמעו את טיעוני שני הצדדים, הצביעו הבנות והכריעו בסוגיות. לאחר מכן נפגשו הבנות בחדר וועדת הכנסת עם חברי הכנסת יעקב מרגי מש"ס ודרור הופמן מיש עתיד שדנו בנושא הדיון והמחלוקת בכנסת. הבנות שאלו שאלות, התעניינו ולקחו את הדיון למקום רלוונטי אליהם שהיו מעבר לתכנית הסיור. פגשו הבנות במסדרונות הכנסת חכ"ים ושרים ואף שוחחו עם חלקם בינהם שר החינוך השר שי פירון, שר האוצר יאיר לפיד ח"כ זאב אלקין וח"כ פואד בן אליעזר. תודה רבה ללורן פוריס על היוזמה והארגון, תודה למלוות יערה, אורית, רויטל ועדי שהצטרפו לסיור.

ביום רביעי, יום סיום המחצית וחלוקת תעודות, התקיימה במקביל ללימודים פעילות הפגתית מיוחדת. באולם הספורט הוצבו מתקנים מתנפחים וכל שכבה בתורה הגיעה והבנות הוציאו אנרגיות, השתוללו ונהנו. תודה לבנות המועצה על הרעיון!

בשבוע הבא בתיכון…

פתיחת מחצית ב' וחזרה לשגרת לימודים.

לשכבת ט' יש יום חופש ביום ראשון לעבוד על פרויקט שורשים

בגרות באזרחות, שכבת יא'. בהצלחה לכולן. ביום ראשון הלימודים לשכבת יא' יתקיימו כרגיל עד השעה 13:10.

מפגשים, קרין ברקמן בנושא האפרטהייד

הפקה בתיאטרון למגמת יב' ביום חמישי בהצלחה לבנות המגמה!!

מהנעשה בחטיבה

ביום ראשון התקיים בחטיבה מבחן אישי בהלכה יומית וביום שני נערך החידון הסופי בין 12 הקבוצות המעורבות ז' וח'. ועדה של מתנדבות הכינה את החידון, וניהלה אותו בצורה נהדרת. בחידון היו חלקים שונים – שאלות קצרות, שאלות מורכבות, שאלות נכון ולא נכון, הצגות לזיהוי מצבים הלכתיים שונים ועוד. הקבוצות התחרו במלוא המרץ ובאופן סמלי ניצחה קבוצת "יום כיפור". בנות הקבוצה המנצחת זכו בשי וכן הבנות שקיבלו ציון 100 במבחן האישי. ובנות הוועדה המארגנת. תודה רבה לשקמה דגני שעמדה מאחורי הכל, לוועדה הדו שכבתית בראשות דניאל יוסיפון, לאודליה, שרי ורננה השופטות ולכל העוסקות במלאכה.

ביום ראשון התקיים יום יוון בכיתות ז' במסגרת לימוד הנושא בשיעורי היסטוריה ותולדות האמנות. הבנות בחרו סדנא בה עבדו כשעה וחצי. הסדנאות כללו ציורי כדים, הפקת מחזה, השתתפות במקהלה יוונית, בניית תפאורה, עיצוב מסכות טרגדיה וקומדיה. בסוף התהליך התכנסנו כולנו באקרופוליס שעיצבנו (בגג…) ל"הפנינג" יווני אמיתי בו צפינו בהצגה על פנדורה, שמענו את שירת המקהלה, התבוננו בכדים ובמסכות וכמובן קינחנו בארוחה יוונית טעימה שגם אותה הכינו הבנות. תודה רבה למיכל עיר שי,  יפית בן זמרה, רעות גולדברג (בוגרת שלנו!), אפרת גל, עדינה כליל החורש ורחל על ההשתתפות והארגון של היום.

היום הסתיים סופית רק למחרת בבוקר, ביום שני, לאחר הרצאה מעניינת מאד מפי מר דורון לופז, על הקשר בין התרבות ביוון העתיקה לעולם שלנו כיום.

בקבוצת דוברות האנגלית של כיתות ח' בהנחיית סוזן סטריקובסקי נפתח השבוע פרוייקט במסגרת התכנית face to faith.

הפרוייקט נפתח עם הרבה התלהבות. התלמידות כתבו בלוגים בנושא "במה הקהילה שלנו מקורית?" והן מתכתבות עם בתי ספר בארצות הברית, הודו ובית ספר חילוני בצפון. התלמידים מבתי הספר הללו יקראו את הבלוגים ויענו. במהלך העבודה הזו הבנות התחילו לקיים chats עם תלמידים אחרים כחלק מהפרויקט.

היום, נערך בחטיבה יום סיום המחצית וקבלת התעודות. היום נפתח בתפילה וברכות של כל המחנכות לכל הבנות ואחר כך התפצלו הבנות לכיתות ובעוד המחנכות חילקו תעודות, כל כיתה קישטה את הכיתה שלה. בהמשך התכנסנו ל"דיבייט ראווה" מרשים של בנות שכבת ח' שסיימו את לימודי הרטוריקה. הבנות דיברו בצורה מרשימה ובלהט בנושא "בית זה יבטל את ההפרדה בין בתי הספר הממלכתיים דתיים ובתי הספר הממלכתיים". סיימנו בחיוך עם משחק חבילה עוברת בין-שכבתי ושי ט"ו בשבט קטן.

מזל טוב לשלומית ואשר כהן ולכל המשפחה לרגל בר המצווה של איתי

מזל טוב לפייגי, מזכירת החטיבה, על אירוסיה

שבת שלום!