‍‍02.01.2016 // כ״ב שבט תשע״ו

IMG_4208 * "דורשות תנ"ך" – ביום ראשון התקיים הערב המסכם של פרויקט "דורשות תנ"ך" של בנות תנ"ך מוגבר בשכבת י"א בנושא "פיוס".

הבנות הציגו תערוכה, מופעי מחול ומוזיקה פרי עבודתן ותהליך החקר אותו עשו בעבודותיהן העיוניות. דרך אמנות פלסטית, ריקוד, כתיבה יוצרת, מוזיקה ותיאטרון הביעו הבנות את החיבור שמצאו לדמויות ולסיפורים המקראיים מסיפור קין והבל, המבול, חטא המרגלים, שמשון הגיבור ועוד ועוד. הערב היה יצירתי, מרגש ומעורר מחשבה ושיקף תהליך למידה משמעותי והבנה עמוקה של המקורות והפרשנים.IMG_4263

ביום למחרת התכנסו כל תלמידות החטיבה והתיכון לטעום ולחוות מהערב המרגש בהנחיית תלמידות י"א. תודה לכל בנות בית הספר על הפרגון יוצא הדופן. תודה למנחות שסייעו לבנות בחלק העיוני והאמנותי בהוצאת הרעיונות מהכוח אל הפועל ולמתניה מאלי ותמר גנאור על הליווי האישי המשמעותי לאורך הפרויקט כולו.

 

* שבת-ייִדיש – שבת – שירה כמו כל שנה, מגמת יידיש, כיתה יא' בלתה ביחד בשבת בביתה של המורה דבוירה קוסמן וקיימו את מאמר חז"ל: "מי שטרח בערב שבת, יאכל בשבת". ההכנות התחילו הרבה קודם גם ברוחניות וגם בגשמיות. קניות, בישולים, בגדים, חוברת עם תוכן עניינים.. בשבת עצמה, מלבד עונג השבת התוסף מגוון חויות: קבלת שבת בבית מדרש של בעלז, מפגשים עם משפחות, שיחות עם בנות, ברכה של הרב, ביקור בטיש במאה-שערים, סיור בגאולה-זיכרון-משה, ועוד. 70 פנים לתורה, 70 פנים לקהילות ישראל. הכרנו עוד "משפחה" בישראל והעיקר נהנינו מהנשמה היתרה של השבת והעשרנו את שפת היידיש. תודה לדבוירה על היוזמה המבורכת!

 

* ביום רביעי התארחה בבית הספר הועדה המלווה של משרד החינוך לבדיקת ההערכה החלופית הנעשית בפלך, ופרויקט המעורבות החברתית. תודה למורים ולתלמידות ולצוות בית הספר שתרמו להצלחת הביקור:

לליאת פרבר, מורה לתנ"ך בכתה י' ולתלמידותיה שהציגו את הפוסטרים שעשו במסגרת מחקרן על נושא בספר במדבר.

למורה להיסטוריה יערה קאופמן שהציגה את ההערכה החלופית שעשו הבנות בהיסטוריה יא': עבודה על תמונה מתערוכת "לילה יורד על ברלין" המוצג במוזיאון ישראל. התלמידות נתבקשו לבחור תמונה אחת מתוך התערוכה, לנתח אותה ולבסס אותה מבחינה היסטורית. תודה לרוני שהציגה את התמונה שבחרה מתוך התערוכה.

למורה לאמנות תמר גנאור על הצגת תכנית תנ"ך ואומנות המהווה חלק מההערכה החלופית בכתה יא' בתנ"ך מוגבר, ותודה לנעה, לשרה, לאיה ולנעה שהסבירו על יצירותיהן האומנותיות. למורן שטאל, רכזת המעורבות החברתית על הצגת תכנית המעורבות בפלך, ותודה להללי ולחן על הצגת יוזמותיהן. הללי הציגה את יוזמתה להקמת חנות לבגדים יד שניה שהכנסותיה ילכו לצדקה וחן הציגה את היוזמה "זר למישהו" שהיא וחברותיה יזמו בשנה שעברה ומוסיפות להוביל השנה בירושלים. גם כאן ההכנסות הולכות לעמותות צדקה. המפקחים התרשמו מאד מעבודות המורים והבנות.

 

* בנות מגמת ספרות י"א השתתפו ביום רביעי האחרון בערב ספרותי "יונה וולך- שירה שפויה" בבית הקונפדרציה. בערב זה, הראשון בסדרת מפגשי "שעת החסד" תשע"ו ע"ש יהודה עמיחי, העמקנו בשירתה של יונה וולך. ד"ר אריאל זינדר שוחח עם המשוררים סיון הר-שפי ועודד כרמלי שאפיינו את שירתה והדגימו את הדיאלוג האינטימי שהם מנהלים עמה בשירתם. המוזיקאי שם טוב לוי שר וניגן משיריה המולחנים, ביניהם לחנים שיצר במיוחד לערב זה. היה ערב מעניין, מענג ומעשיר. תודה רבה ליעל אליאסף מורת המגמה, ד"ר אריאל זינדר על ההזמנה ולאילנה בינג ומגמת י"א בהימלפרב על השיתוף.

 

* ביום חמישי יצאה מגמת לימודי ארץ ישראל לסיור בנושא ירושלים בשלהי הבית השני . היום נפתח בתצפית מיוחדת על ירושלים מדרום, המשכנו בהליכה תת קרקעית בשרידי אמת המים החשמונאית מבריכות שלמה למקדש. משם המשכנו לדגם בית שני במוזיאון ישראל ולהיכל הספר. סיור זה מסכם את סדרת הסיורים בירושלים של ימי הבית השני.

 

* בנות אולימפיאדת אילן רמון באסטרונומיה השתתפו בתחרות הגמר שהתקיימה ביום חמישי במכון וייצמן. ביום רביעי, כהכנה לגמר, הציגו בנות האולימפיאדה את הפרויקט שעבדו עליו בפני שאר השכבה שהקשיבה, התעניינה ולמדה. לתחרות הגיעו צוותים מרחבי הארץ והציגו את הפרויקטים שלהם בנושא אסטרונומיה וחלל. בנות פלך הציגו מודל, סרטון המסביר על תהליך בנייתו ופוסטר שמציג בצורה ויזואלית את הנושא שחקרו. בהצלחה בטקס הגמר בשבוע הבא!!!

 

* תערוכה חדשה בספרייה – כהמשך לתערוכות התמקדות בנושא הקריאה, הספרניות בחרו להציג תערוכה של משוררות, בנות זמננו וותיקות יותר. בין המשוררות נמצאות גם כאלה שמציירות וציוריהן מלווים את השירים התלויים יחד עם ביוגרפיה קצרה על כל משוררת. השירים והציורים הודפסו על פוסטרים גדולים, ונתלו ברחבי הספרייה.

שירה טובה, כמו כל אמנות, צריכה לגעת בלב ובנפש של הקורא. לפעמים השיר לא ברור בקריאה ראשונה, אך התעמקות בה פותחת עולמות ומרחיבה את הלב. צוות הספרייה מזמין את כולם לבוא ולדבשהנות משירים נפלאים.

 

* את השיעור הפותח בתוכנית דב"ש העביר חיים גרבר. השיעור עסק בפסוקים המקדימים להתגלות של הקב"ה על הר סיני ובמשמעויות שמתחבאות בהם לעולמנו הדתי כיום.

 

בשבוע הבא בתיכון…

ביום ראשון יצאו תנועות הנוער לנטיעות, שנדחו בעקבות מזג האוויר הסוער בשבוע שעבר. לתלמידות ט-י אין לימודים, יא-יב לומדות כרגיל.

ביום שני, הפקת התיאטרון של המגמה בי"ב. בהצלחה לכולן!

בשבוע הבא ביום רביעי, תצאנה כתות ט' לסיור של"ח בשפלת יהודה.

 

מהנעשה בחטיבה

 

* ביום שני יצאנו לתיכון בגשם העז כדי להשתתף בחוויית תנ"ך ואמנות שעברה שכבת י"א. את הפירוט תוכלו לראות בדיווח של התיכון אך מנקודת מבט של תלמידות החטיבה הסיור היה מרתק. קטעי המחול, האנימציה, השירה ושאר ההופעות ויצירות האמנות שבמסדרונות, חשפו בפני הבנות עולם חדש ואחר של פרשנות. תודה רבה לבנות י"א על ההשקעה בהדרכה ובהסברים על יצירותיהן ובהעלאת הקטעים וההופעות.פירות

 

* ביום זה, שתאריכו היה ט"ו בשבט, יצאו בנות שכבת ח' לגני הילדים הסמוכים לבית ספרנו, שם הכינו עם הילדים סלט פירות , סחטו פירות הדר והכינו חלות. הילדים והבנות היו שמחים ומרוצים מאד. בהמשך היום ערכנו בחטיבה סדר ט"ו בשבט עם פירות שונים ועם שירי פירות ושירי ארץ ישראל. האווירה היתה חגיגית ושמחה, הבנות שרו בחדווה את השירים על ארץ ישראל היפה. תודה רבה למורה יעל בן שלום על הנגינה והובלת השירה ולמורות שעזרו בהכנת הסדר.

 

* ביום חמישי הגיעו מדריכות מהספריה הלאומית להנחות את בנות כתות ז' הכותבות עבודות חקר. המפגש היה פורה ומקדם. בשבוע הבא ניסע בעז"ה לספריה הלאומית עצמה, שם נכיר את הספריה והבנות יוכלו להשתמש בספרים שהזמינו לשם כתיבת העבודה. בהצלחה.

 

אסטרונאוט* ביום ראשון זכו בנות העתודה המדעית של החטיבה לביקור מטעם סוכנות החלל הישראלית לקראת שבוע החלל הישראלי שיחול בשבוע הבא. הבנות שמעו הרצאה על התפתחות חליפות החלל והטיס, ראו חליפה אמיתית ששימשה את הקוסמונאוט סרגיי קריקאליוב ואף לבשו בעצמן חליפת חלל. הבנות נהנו מאוד להצטלם וללמוד… תודה רבה למורה דוד פרל שאירגן את הביקור החווייתי.

 

* ביום ראשון הקרוב תצא נבחרת הרובוטיקה שלנו, המורכבת מבנות כתות ז', לתחרות האיזורית. הרבה ברכות הצלחה, אנו בטוחות כי תייצגו אותנו בכבוד!

 

שבת שלום!