‍‍03.20.2017 // כ״ב אדר ב' תשע״ז

שבוע קצר אך עמוס עבר על פלך –

 

ביום שלישי, חזרנו מחופשת הפורים וחגגנו יחד עם מקומות רבים בעולם את ה-14 במרץ שהוא יום הפאי  (3.14) וכן יום הולדתו של אלברט איינשטיין, שנקבע בישראל כיום המדע הישראלי.

 

יום הפאי בר אילן כנס ננוטכנולוגיה2Sבנות העתודה בכיתה ט' ובנות מתמטיקה מוגבר בכיתה י' השתתפו ביום המדע באוניברסיטת בר אילן. היום נפתח בהרצאה מעניינת של ראש מכון ננוטכנולוגיה פרופ' יובל גרעיני, שתיאר לתלמידות את התחום המתפתח של ננוטכנולוגיה והציג מחקרים חדשניים שמפתחים באוניברסיטה כיום. בהמשך, התלמידות צפו במופע הדגמות מדעיות ממעבדות מובילות במכון לננוטכנולוגיה. תודה לאביגיל מאיר ומיכל רגב שליוו את הפעילות ולבתיה על הארגון.

 

בנות כיתות ט-י שלא השתתפו בתכנית בבר-אילן נסעו לסינמה סיטי לצפייה מיוחדת בסרט 'מאחורי המספרים' המוקרן בימים אלו ברחבי הארץ. הסרט מספר את סיפורן האמיתי של שתי מתמטיקאיות ומהנדסת חלל מבריקות שהשתתפו בראשית שנות השישים בתכנית החלל מרקורי של נאס"א – תכנית שבמסגרתה שוגר לחלל האסטרונאוט ג'ון גלן ובוצעה ההקפה הראשונה של כדור הארץ. זהו סיפור מעורר השראה על שלוש נשים שחורות שנאבקו במוסכמות החברתיות בנושאי מגדר וגזע, והצליחו על אף הקשיים להגיע לפסגה. לפני הסרט שמעו הבנות הרצאה מפי ימימה חובב על הרקע למצב השחורים בארצות הברית. הבנות נהנו מאוד מהסרט האיכותי. תודה לתמר על היוזמה ולימימה על הרצאה מעניינת שחיברה את התלמידות לנושאים ההיסטוריים החשובים.

 

מגמת פיזיקה תשעז מעבדות בלמונטהמגמת פיזיקה בי"א-י"ב נסעו למעבדות בלמונטה והשתתפו בכיתת אמן בנושא חלקיקים אלמנטריים. זוהי סדנה שמתקיימת במקביל בכמה מקומות בעולם. התלמידות קיבלו רקע תיאורטי ונתונים אמיתיים מנסיויים שנעשו בסרן, ניתחו אותם ודיווחו עליהם בסוף היום בשיחת ועידה מקוונת יחד עם קבוצות מקרואטיה ברזיל ואיטליה.

ביום חמישי שמעו תלמידות המגמה הרצאה נוספת בסדרה לקראת המשלחת לסרן. ד"ר שקמה ברסלר, חוקרת בכירה ממכון ויצמן, נתנה הרצאה על המודל הסטנדרטי. הבנות התעניינו מאוד והמשיכו לשאול את ד"ר ברסלר שאלות גם לאחר זמן ההרצאה. בשבוע הבא תתקיים ההרצאה האחרונה בסדרה, עם ד"ר טליה ועקנין.

 

basketball_15השבוע פתחנו את שבוע החינוך הגופני בטורניר כדורסל בין השכבות. כל הכבוד לשכבת י' שניצחה את שכבת ט' ולשכבת י"א שניצחה את שכבת י"ב. ביום שני יתקיים גמר הטורניר והשכבה המנצחת תזכה לשחק מול נבחרת המורות!!

ביום  שלישי הבא, במפגשים, במסגרת שבוע החינוך הגופני, נארח את בת אל גטרר, מתחרה בטקוואנדו, לשיחה על ספורט ומצויינות.

 

ביום חמישי בבוקר הכינוס היה חגיגי במיוחד. כל בנות התיכון והחטיבה התכנסו יחד לחגוג עם ציון ופייגי את הולדת בתם ולתת לה שם! עוד על האירוע המרגש ב"הנעשה בחטיבה".

 

הורי י' הוזמנו לערב לפתיחת שבוע חשיפת הבנות למגמות בית הספר. במהלך הערב הוצגו מבנה תעודת הבגרות, מקצועות החובה, עצם תהליך הבחירה ומידע כללי על כל המגמות.  לבנות מתוכנן שבוע בו כל מורי המגמות יציגו את מגמותיהם בפני הבנות. המורים יתייחסו לתכנית הלימודים, דרישות המגמה, חלוקת העומס בין י"א לי"ב ועוד. בנוסף, יתקיים פאנל בנות מכיתות י"א וי"ב שישתפו מחוויות הלימוד שלהן במגמות השונות. בנות מוזמנות לשאול שאלות את הבנות והמורות ולהתייעץ עם המחנכות ו/או החונכות לגבי הבחירה. תודה לכל ההורים והמורים שהגיעו ולתמר ואפרת על הצגת המידע. בהצלחה לבנות בבחירת המגמה!

 

בשבוע הבא ביום שני יתקיים אירוע שווה=שווה הנוער מנער מוסכמות מגדריות במתחם התחנה הראשונה. אירוע מיוחד של עיריית ירושלים בשיתוף עם פורום ארגוני נשים ונוער בעיר. מוזמנים להגיע ולהפיץ!

 

מהנעשה בחטיבה

 

ביום שישי שעבר נפגשנו בתיכון כדי לחגוג את חגיגות הפורים. פתחנו בתפילה ולאחר מכן חזינו בתצוגת תחפושות! הבנות הציגו תחפושות ססגוניות מקוריות ויצירתיות מאד!

צוות המחנכות התחפש לדמויות הקשורות לנושא השנתי, ירושלים. בנות כל כיתה הציגו מערכונים שהציגו את הווי בית הספר באופן הומוריסטי ושנון, וגם המחנכות לא טמנו ידן בצלחת והפגינו את כישוריהן בשירה וריקוד… קינחנו בחשיפת הגמד והענק ובהחלפת משלוחי המנות המסורתית.

 

לרגל סיום מערך שעסק בנושא "להיות אשה" התכנסנו ביום רביעי בערב בנות כיתות ח' ואמותיהן, למפגש שהוקדש לקשר של אמהות ובנות. לאחר דברי פתיחה והסבר של אפרת ואודליה, סופי ורחל שוחחו על נושא יחסי אמהות ובנות בתקופות וגילאים שונים. הן הדגישו את חשיבות שמירת הקשר בין האם והבת לאורך כל השנים, גם בתקופת ההיפרדות הבריאה, דרך יצירות אמנות. בהמשך, הבנות והאמהות שיחקו במשחק זוגי מקורי שאיפשר שיח פתוח אמיתי וכן, רבות דיווחו שלמדו לא מעט על הבת / האמא מתוך השיח הזה… לאחר ארוחה קלה וטעימה, מעשה ידי הבנות והאמהות, פנו כל זוג של אם ובת לאחת מתוך מגוון סדנאות שעסקו בנושא הקשר של אם ובתה. אודליה העבירה סדנה במחול, אסתר בנדהיים בכתיבה יוצרת, אדווה שושן בקולנוע ותמר ורחל באמנות. היה מאד מקורי, מעניין ומחדש. תודה רבה לכל העוסקות במלאכה, אפרת ואודליה המחנכות, תמר, אדווה, אסתר ותמר שהעבירו את הסדנאות ולסופי ורחל.

 

ביום רביעי יצאה קבוצת תלמידות משכבת ז׳ מקבוצת רובוטיקה המשתתפות בתכנית QueenB לסיור בחברת Google בת"א. כחלק מהתכנית, שמטרתה לעודד נערות לבחור במגמת מחשבים בתיכון, לומדות הבנות תכנות וזוכות לאירועים מיוחדים כדוגמת סיור זה. במסגרת הסיור שמעו הבנות שיחה מפי מתכנתת בGoogle, שאלו שאלות רבות בפאנל עם מהנדסות בחברה וביקרו במשרדים. תודה רבה למעין מירצ'ן, המדריכה על הארגון והליווי.

 

ביום חמישי התכנסנו בתיכון כל בנות ביה"ס, מז' ועד י"ב כדי לחגוג עם ציון ופייגי את הולדת בתם הבכורה. בקריאת התורה עלתה פייגי, האם הטרייה, ובסוף התפילה ערכנו טקס זבד הבת עם שירת שירי קודש, וקריאת פסוקים שבו פייגי וציון בירכו שהחיינו, פייגי ברכה ברכת הגומל והם נתנו שם לרכה הנולדת, רות – אהבה, לצד מטר סוכריות שזרקו הבנות. ההתרגשות היתה רבה, השמחה היתה אמיתית, וכולנו מאחלות לפייגי וציון שיזכו לגדל בשמחה ובנחת את רות הקטנה.

 

השבוע התחילה עונת המיצ"בים של בנות כיתה ח', הן נבחנו באנגלית והשתתפו בסקר אקלים בית ספרי (גם כיתות ז' השתתפו בו…) ובהמשך נכונים להן עוד מיצבים במקצועות שונים. איחולי הצלחה!

 

 

מזל לעדה להולדת הנכד!

baby

 

מזל טוב לרחל צור להולדת הנכדה!

 

 

שבת שלום