‍‍02.29.2016 // כ׳ אדר א' תשע״ו

* במסגרת שנת היובל הזמנו בוגרות פלך מתחומי עניין שונים להציג את בחירותיהן המקצועיות. ביום שלישי האחרון הגיעו בוגרות שבחרו לממש את יעדן בעולם התורה וההלכה:
ד"ר איילת סגל (גומבו), סיפרה על כמיהתה ללימוד גמרא מאז ימיה בפלך, דרך לימודיה האקדמיים עד לדוקטורט בתלמוד ועבודתה היום כטוענת רבנית בבית הדין הרבני.
עליזה רבינוביץ – מוס, היתה היוזמת והמפעילה של התכנית הראשונה לבנות מצווה – "זר מצוות". עליזה גם יזמה הקמת קבוצת אומנים הלומדים יהדות והמעוניינים ליצור מתוך עולמם היהודי.
מאירה מארק (וולט) – אחת מחמש הנשים שקיבלו סמיכה לרבנות אורתודוקסית השנה בתכנית ההסמכה שהתקיימה במדרשת לינדנבאום. הבוגרות דברו בצורה מרשימה ביותר. אנחנו מקוות שגם הבנות קיבלו השראה מדבריהן.

תודה לחנה גודינגר (דרייפוס) שהנחתה את הפאנל ותרמה לו גם משלה.

 
* ביום רביעי השבוע, התראיינו האחיות נעה (כיתה י') ויעל (כיתה י"ב) בר-אשר בתוכנית הרדיו "משפחה גרעינית" עם ג'קי לוי ושרון קנטור בגלי צה"ל. נעה ויעל סיפרו על היוזמה החדשה שלהן למאבק בתאונות הדרכים וההתחייבות לא לגעת בנייד בזמן הנהיגה. מוזמנים להצטרף, לעשות לייק לעמוד בפייסבוק, לקנות סטיקר ב-1 ₪ בלבד ולהפיץ את הרעיון. וכמובן, לשמור על עירנות וזהירות בכביש!
מתחייבים לא לגעת בנייד בזמן הנהיגה מוזמנים להקשיב באתר של גלי צה"ל (דקה 21:44).

 

* ביום חמישי יצאה שכבת י' לסיור בדרום ת"א. מדריכי הארגון "פסיפס" הובילו את הבנות דרך התחנה המרכזית בת"א וחשפו בפניהם את הקומות התחתונות של המבנה ודרכם את האוכלוסיות והתופעות שבאזור, פליטים ומהגרי עבודה, תופעת הזנות והסמים.

הבנות למדו על המורכבות והקושי הקיימים במקום שהוא מספר רחובות מועט מלב העיר תל אביב. בסוף היום, נסעו הבנות לנמל תל אביב וראיינו אנשים שם בנושא הסיור ובדקו כמה
ידוע להם על המצב בדרום העיר. הבנות חזרו עם חוויות ורשמים שיעובדו בכיתות. תודה למורן, ליאת ותמר על ליווי הסיור.

 

* ברכות לאסי פריד וערבה ענבר שהפיקו סרט בכימיה בנושא בישול מולקולארי ועלו לגמר תחרות סרטי כימיה במכון ויצמן. קישור לסרט

 
* בראון דסברג העביר את השיעור הפותח בתוכנית דב"ש. בראון דיבר על הלל ושמאי ומשה ואהרן המייצגים את אנשי השלום ואנשי האמת.

 

בשבוע הבא בתיכון…
בשבוע הבא נצא במסגרת מפגשים לביקור במוסדות שונים המשקפים חלקים מחזון פלך. התלמידות מתבקשות לבחור את בחירתן בגוגלדוקס שנשלח אליהן, עד יום ראשון.
ביום רביעי-חמישי גיחה לכיתה י'.
ביום חמישי, ההפקה ביידיש!

 

מהנעשה בחטיבה
* ביום שלישי השבוע יצאו בנות כיתה ח' לסיור במצדה במסגרת שיעורי היסטוריה והלימוד על המרד הגדול. עלינו להר ברכבל, שם סיירנו בין הממצאים ושמענו על תולדות ההר, ראינו שרידים של ארמונות הפאר של הורדוס ולעומת זאת ראינו ושמענו על חייהם הפשוטים והצנועים של המורדים הקנאים שהגיעו למצדה לאחר כמה עשרות שנים. מאיר ויורם המדריכים ספרו לנו על סופם של הקנאים, על בחירתם להתאבד ולא ליפול בשבי הרומים וכיצד בשנות ה-40 של המאה הקודמת הפך סיפור זה למיתוס ולסמל בעייני אנשי היישוב ובוני הארץ. את הדרך חזרה מההר ירדנו בשביל הנחש.
תודה למאיר ויורם על ההדרכה ולליאת בן ציון ועדי לוביץ על הליווי.

 
* בכינוס בבוקר יום חמישי הגיע לשוחח עמנו יובל שרון אבא של צאלה מכיתה ז', במסגרת שיחות של הורים על "חלום והגשמה", חלומות של ההורים והגשמתם. יובל סיפר על מה שהוביל אותו להצטרף לקבוצה שהקימה ביישוב נס – קהילה הדוגלת בחיים קהילתיים משותפים של חילוניים ודתיים. הוא סיפר על הדילמות שעמדו בפני המקימים, על השאלות שעמדו בבסיס בניית החברה המשותפת ועל מחיר ורווח שיש בחיים כאלה. יובל סיפר על בית הספר המשותף לחילוניים ודתיים שהקימו אנשי היישוב ומשפחתו בתוכם, ועל המורכבות והאתגר שבחינוך בבית ספר כזה. השיחה היתה מעניינת וחשובה מאד והעלתה למודעות של הבנות את אחת מהשאלות הבסיסיות בחברה הישראלית היום. תודה רבה ליובל שהקדיש מזמנו ובא לשוחח עמנו.

 
* ביום חמישי התקיימה בבית הספר הפגישה השלישית והאחרונה של בנות ז' עם מדריכי מוזיאון המדע. (הפגישה הייתה לשתי קבוצות, הקבוצה השלישית תיפגש עם המדריכים ביום ג' הבא – בגלל מגבלות טכניות של ציוד).
בפגישה זו סיכמו המדריכים והבנות את העקרונות שלמדו בשתי הפגישות הקודמות, ועל סמך הנלמד נתבקשו לתכנן " שואב אבק". בתהליך ניסוי גילו למעשה את חוקי עבודת המדחס, ושימושו כמכשיר שואב. חבל שלא ניתן היה להקליט את קולות הצהלה וההתרגשות של "ממציא" בכל הצלחה של פעולת השואב שנבנה. תודתנו למוזיאון המדע על התכנית הנהדרת, לעיריית ירושלים על מימון הפעילות המעשירה ולמורה בתיה על הארגון.
שבת שלום!