‍‍02.08.2016 // כ״ט שבט תשע״ו

מפה* ביום ראשון יצאה מגמת לימודי ארץ-ישראל לסיור ראשון בסדרת הסיורים של ירושלים בעת החדשה. את הסיור פתחנו במתחם התחנה, שם התוודענו למשמעות המהפך שחל בירושלים במאה ה-19 על השלכותיו הפוליטיות, הדתיות, הטכנולוגיות והמחקריות. משם המשכנו לשכונה הראשונה מחוץ לחומות ועסקנו בשינוי שעברה החברה היהודית בירושלים עם תהליך היציאה מהחומות. את הסיור סיימנו בביקור בשכונת ימין משה הסמוכה.

 

* ביום רביעי יצאו בנות כתה ט' לסיור באזור שפלת יהודה. במסלול יפהפה עם פריחה מרהיבה מלוא העין, בין תל גודד לחורבת מידרס- עסקנו בין השאר בגיאולוגיה של אזור השפלה, המפגש בין היהודים לפלישתים באזור זה שבין ההר למישור החוף ובתקופת מרד בר כוכבא. את הסיור קינחנו בזחילה חווייתית במערת מיסתור. מזג האויר היה נפלא, הפריחה משגעת והבנות נהנו מאוד. תודה למורה לביולוגיה לירז על הליווי, למש"ציות מוריה והללי על ההדרכה ולמאיר ויורם על ההובלה.

 
הפקה* הפקת מגמת תיאטרון י"ב עלתה ביום שני והיתה מצויינת. הקבוצה העלתה שני מחזות, הראשון "רכוש נטוש" מחזה של שולמית לפיד אודות אמא ושתי בנותיה הנאבקות בחיים קשים ומנסות להתעלות, כל אחת בדרכה, מעל היומיום הלא-מבטיח. המחזה השני "גם הוא באצילים" של מולייר הוא קומדיה על אב שרוצה להיות מה שהוא לא, וכל משפחתו סובלת מהחלטותיו המגוחכות עד שתעלול נבון ומטורף מחזיר את הסדר בבית על כנו.
הבנות עבדו נהדר, בגוף, בקול, ברגש ובצוות. תודה גדולה לניר וידר על המוסיקה, למיכל שחק ולחלי נוטה על ההשקעה האינסופית בקבוצה לאורך התקופה וההנחיה המקצועית המאלפת. ותודה גדולה ומיוחדת לעירית טל, מורת המגמה שליוותה את בנות המגמה ודאגה לכל פרט ופרט.

 

* ביום שלישי התקיימו מפגשים של קבוצות המעורבות החברתית. תודה לשירה, שירלי, ליאת ודבינה על הנחיית הקבוצות. לכיתות י' היה שיעור הכנה לקראת הסיור לדרום תל אביב שיתקיים בקרוב. תודה לתמר ויערה על העלאת הנושאים המורכבים והרגישים הקיימים באזור.

 
* השבוע התקיים טקס הסיום של האולימפיאדה על שם אילן רמון באסטרונומיה.
הנבחרת של פלך תכננה משימת חלל לחקר השמש והציגה אותה בטקס המרשים במכון ויצמן בפני מכובדים רבים מתחום חקר החלל והוראת הפיזיקה, שני אסטרונאוטים וכן רונה רמון ונציגי המשפחה.
כל הנוכחים מאוד התרשמו מהפרויקט של הבנות ולאחר התמודדות מול 400 קבוצות מכל הארץ, זכתה הנבחרת במקום הראשון ובטלסקופ לבית הספר! יישר כוח לבנות על העבודה המדויקת והיסודית בבניית המודלים ובהשקעה הרבה בכל שלבי התחרות. תודה לדוד פרל שליווה וסייע לקבוצה לאורך הדרך אל הזכייה! גאות בכן!

 

בשבוע הבא בתיכון…
יום שני, סיור מגמת ביולוגיה יב לגבעת רם
יום חמישי, ביקור במעבדות בלמונטה ט'
ביום חמישי, מפגש שלישי של "בית מדרש לבוגרות" בהנחיית שולי אייזקס

 
מהנעשה בחטיבה

 
רובוטיקה* ביום ראשון נערכה תחרות רובוטיקה אזורית בירושלים. את בית ספרנו ייצגה בכבוד רב נבחרת בנות מכיתה ז'. הבנות בנו ותכנתו רובוט שעושה פעולות מגוונות ומבצע משימות וכן הציגו פרוייקט חקר בנושא איכות הסביבה. פרוייקט החקר שלהן נסב סביב מיחזור בקבוקים אלטרנטיבי לזה הקיים (רעיון מדליק, לפרטים אפשר לפנות לבנות רובוטיקה!). הבנות הרשימו את צוות השופטים בעבודת הצוות שלהן ובהצלחות של ביצועי הרובוט. אמנם לא זכינו במקום הראשון אך ההצלחה נמדדת בהרבה דברים אחרים! ישר כח לשקד יוגב, תמר לביא, רוני אפרתי, לאה גולדמן, נגה טרייטל, רעות כלפה ושלהבת גרינבאום ולמדריכה שלהן אמה הג'ג'.

 
* ביום רביעי נפגשו בנות אמירים של שכבת ח', שקבוצתן עוסקת בנושא "תחי המהפכה!", לשיחה עם פרופ' נחם אילן, על הנעשה בעולם הערבי שסביבנו. נחם הבהיר וסידר עבורנו מושגים רבים, אקטואליים והיסטוריים, וענה לשאלותינו בנושא מורכב זה. מתוך השיחה גם חידדנו את הבנתנו בנושאים רחבים יותר כגון מהפכות, דמוקרטיה, סוציולוגיה ועוד. תודה רבה לנחם על נכונותו התמידית להרחיב את אופקינו והשכלתנו ולאפרת גל על הובלת התכנית.

 
* ביום רביעי יצאו בנות שכבת ז' הכותבות עבודות חקר, לספריה הלאומית בגבעת רם. נחשפנו מעט לגודלה של הספריה, לחשיבותה ואופן ההתנהלות בה, ואז התיישבו הבנות לעבוד. לכל בת חיכו הספרים שהיא הזמינה מבעוד מועד והבנות עבדו נהדר וניצלו את הספרים, המחשבים והמדריכים שעמדו לרשותן. באופן מקרי הגיע לספריה באותן שעות השר נפתלי בנט ששמח לראות את תלמידותינו עובדות ואף שוחח עם כמה בנות על נושאי עבודותיהן. תודה רבה לשלומית שבות ורחל על הארגון והליווי.

 

* במסגרת הנושא השנתי של "חלום והגשמה" הגיע לשוחח עמנו ג'ון בורובסקי אבא של פריאל מכיתה ח' על החלום שהצליח להגשים. ג'ון סיפר לנו כי כבר מגיל 18 כשנחשף למצב הקשה של התושבים והפליטים באפריקה רצה לנסוע ולעזור שם במישור ההומניטרי, והוא הגשים את חלומו לפני זמן לא רב כשנסע כרופא מומחה להנחות את הצוותים הרפואיים בקקומה הרחוקה. השיחה היתה מרתקת והיוותה השראה עבורנו. למדנו מג'ון על החשיבות לא להתייאש ולשמור על חלום עד לזמן שניתן להגשימו, על התאמת הגשמת חלום גם לתנאים המשפחתיים, וראינו כי האמונה הרבה ברעיון כלשהו – היא שמביאה את האדם להגשמתו. תודה רבה לג'ון על השיחה המרתקת.

 
* השבוע חל "יום גוש קטיף" שנקבע על ידי מערכת החינוך. המחנכות שוחחו על הנושא עם התלמידות בכיתות, לימדו על התקופה והמצב וערכו דיונים ושיחות באשר לעקירה על צדדיה השונים.

 

 

שבת שלום!