‍‍06.19.2017 // כ״ה סיון תשע״ז

ערב שבת קודש, פרשת שלח לך

 

שבוע של ימי שיא ופעילויות מיוחדות לשכבות ט' ו-י'. לפניכם חלק מהאירועים שהתרחשו בשבוע האחרון בבית הספר ומחוץ לו. בשבוע הבא, המשך ימי שיא וביום שלישי יום חגיגי לסיום השנה וחלוקת תעודות.

 

יום שיא במדעים

כיתות ט' ביקרו במעבדות בלמונטה. זהו מפגש שלישי בסדרת המפגשים בהם כל תלמידה ערכה מעבדת היכרות בכל אחד משלושת תחומי הדעת – ביולוגיה, כימיה ופיזיקה.

בכימיה ערכו מעבדה של תגובות כימיות שונות, הכינו גן כימי. ולסיום – הכינו גלידה עם חנקן נוזלי. בפיזיקה נחשפו התלמידות לעולם תופעות בתחומים שונים: מעגלים חשמליים, תופעות אופטיות, לחץ מכני וגלים. בביולוגיה, הכירו הבנות את מגוון רמות הארגון בהן עוסקת הביולוגיה, בדרך חוויתית ומעניינת: ברמה המולקולרית, ברמה התאית, ברמת האיבר, וברמת האורגניזם.

כיתות י' גם הן סיכמו את השנה במעבדות בלמונטה. הבנות התמקדו בנושא חושים. במסגרת המעבדה הן עסקו בטיבם הכימי של החומרים הגורמים לגירוי חוש הריח ובטיבם הפיזיקאלי של קרינה אלקטרומגנטית (גלי אור) וגלי קול הגורמים לגירוי חוש הראיה וחוש השמע. דנו במבנה איברי החוש המאפשר את קליטת הגירויים השונים, ובתפקוד תאי העצב והמוח בו נעשה עיבוד וניתוח הגירויים.

תודה לאילת שטראוס שיזמה את הסיור ולבתיה ורעות על הארגון.

 

יום  שיא בשפות – ירושלים שפות רבות לה.

תלמידות שכבת י' סגרו שנתיים של לימוד השפות ערבית, צרפתית ויידיש בסיור ברחוב הנביאים. לאורך הסיור הכירו את ההשפעות של השפות השונות על הסביבה והאנשים ועל השפה העברית. בבית של אליעזר בן יהודה שמענו עדות ממר רוברט שפירא, על הצלתו המופלאה בתקופת המלחמה בפריז. רוברט דיבר בצרפתית ורות אילוז המורה לצרפתית, תרגמה. המשכנו למשרד החינוך, לבנין הישן של בית ספר אולינה דה רוטשילד שהיה מראשוני בתי הספר שבו התקיימה הוראת השפה העברית בירושלים לבנות. לאורך כל רחוב הנביאים קבלנו הסברים על הבניינים שהיו קשורים לקונסוליות האירופאיות השונות. עצרנו בכי"ח כדי לשמוע על המפעל של alliance israélite   ומשם דרך רח' אגריפס נכנסנו לעולם הקסום של נחלאות. במקום חיכתה לנו הגב' דבורה שובקס, ילידת ה"שטעטלעך" – חצרות – וסיפרה על הילדות שלה בשכונה, בה החיים מתנהלים ביידיש וכיצד שמרו תמיד על שכנות טובה וסובלנית עם עדות אחרות דוברי לדינו, יהודית ערבית וכו'. המשכנו לבית של הרב אריה לוין וסיימנו את הסיור בבתי ראנד עם סיפורים מופלאים של חסד.

הפסיפס של שכונות, שפות, עמים וקהילות, עדות , במרחב של כמה רחובות הוא אחד הפלאים של עיר הקודש ירושלים. תודה רבה לדבוירה, רותי וטליה על ארגון יום מעניין ומגוון ולרותי אילוז, על ההשקעה והרכבת כל חלקי הסיור.

 

יום שיא באמנויות

ביום שלישי שכבה ט ביקרה במרכז ג'ינוגלי לאמנויות בשכונת קטמונים. הבנות עברו בין מגוון סדנאות שהציע המרכז: אנימציה, פיסול, מגזרות נייר וצילום שהונחו על ידי אמנים. נושא היום היה שירו של יהדה עמיחי המדמה את  ירושלים על אנשיה ואירועיה כמפרשים וככנפיים והבנות יצרו בסדנאות השונות דימויים שונים לירושלים. התודות לעירית ותמר על יום יצירתי ומעניין.

 

יום שיא בשל'ח

בנות ט' סיכמו את לימודי השל"ח בסיור. את היום פתחנו בתצפית מרהיבה מהיישוב נופי פרת. לאחר שבנות כפר אדומים ונופי פרת הצטרפו אלינו, ירדנו לנחל פרת המדהים ושכשכנו במים הצלולים. בין לבין ספרנו על ירמיהו הנביא בנחל פרת, ועל תולדות ההתיישבות באזור. לקינוח טיפסנו במעלה הנחל לכפר אדומים שם זכינו בקבלת פנים ואירוח של משפחת ארנברג, לאפיית פיתות ופיצות למיניהן. היה כיף, משמעותי והשאיר טעם של עוד. תודה רבה גדולה לאוריה שאישר את הטיול הזה, למשפחתה של אביה ארנברג על האירוח, לנפת על הלווי למאיר ויורם על ההדרכה וכמובן לתלמידות על שנת של'ח פוריה ומשמעותית!

 

יום שיא בהיסטוריה ומחשבת ישראל

בנות י' סיכמו את לימודי ההיסטוריה ביום שהוקדש להוגים בימי הביניים. דרך סדנאות, סרטונים ומשחק אינטראקטיבי ברחבי בית הספר חיברו את התקופה ההיסטורית עם ההגות היהודית, למדו על רש"י ועל פולמוס הרמב"ם והבינו את הקשרים הקיימים בין המקצועות השונים. תודה לנפת, ימימה וליאת על היום החווייתי.

 

יום שיא בתנ"ך

ביום ראשון לפני כשבועיים יצאנו עם בנות שכבה י' לסיור בעקבות דוד המלך בירושלים. צפינו מהר הצופים ומהר הזיתים, ירדנו במעלה הר הזיתים לנחל קדרון, תהינו ביד אבשלום מהו השם שאדם עושה לו, נכנסנו בעקבות יואב בן צרויה למפעל המים הקדום של העיר וקינחנו בנקבת חזקיהו – סתם בגלל המים…

תלמידה סכמה את הסיור במילים "היה מעניין לראות מקומות שעליהם למדנו בכיתה, ולהבין דרך הרגלים את הבריחה של דוד מאבשלום, את כיבוש ירושלים וקניית הר הבית. נהניתי במיוחד מההליכה במים בנקבת השילוח". תודה למדריכים יורם ומאיר על הדרכה מחכימה ומהנה ומורות לתנ"ך איילת ומיכל על חיבור הלימוד בכיתה לשטח.

 

לכבוד שבוע הספר כיתה ט' נפגשו עם ילדים בגן וכתבו יחד סיפורים מפי הילדים. בסוף הפעילות כל ילד קיבל ספר מעשה ידיו. כל הכבוד לבנות ט' ותודה למורן על ליווי הבנות.

 

מדי שנה מתקיים "מצעד הספרים" של משרד החינוך בו נוטלות חלק תלמידות בית הספר שבוחרות את הספר שהשפיע עליהן בכל שנה. הספרייה של פלך חושפת בפני הבנות את העולמות העשירים שקיימים בספרי הקריאה החדשים והקלאסיקות. זהו קישור למצגת של הספריה שמסכם את מצעד הספרים תשעז. תודה לספרניות!

 

ברכות לדניאל קלה מט1 קיבלה תעודת הצטיינות (אות הנוער) בטקס של המועצה האזורית גבעת זאב על ההתנדבות שלה במועדון הנוער גבעון כחלק מההתנדבות שלה במעורבות חברתית. יישר כוח!!

 

מהנעשה בחטיבה

בשבועות האחרונים התכוננו באופנים שונים ליציאה לחופשת הקיץ. בנוסף לשיחה בנושא בטיחות באינטרנט עליה כבר סיפרנו התקיימו עוד שיעורים בנושא.

כיתות ח' קיימו שיעור עם טל כהן יועצת החטיבה שנגע באתגרים שונים שאפשר להתקל בהם בחופש ובדרכים להתמודד אתם. הבנות שוחחו בפתיחות והעלו רעיונות מצוינים. שיעור נוסף התקיים עם המחנכות, ובו שיתפו הבנות בתוכניותיהן ובמחשבותיהן לגבי חלוקת הזמן בין פעילויות חופש שונות. יחד העלינו תחושות, מטרות ורעיונות שונים בנושא. בכיתות ז' התכוננו הבנות לחופש עם המחנכות. הבנות שיתפו במחשבות, ציפיות ואף העזו להעלות חששות לקראת היציאה לחופשה והתכוננו לחופש דרך מילוי לוח חופש מעוצב כך שיהיה כמה שיותר מגוון, עשיר ומאוזן.

 

ביום שלישי יצאנו לטיול שנתי שנמשך שלושה ימים. הטיול היה מקסים! טיילנו בגליל המערבי היפהפה, בנופים נהדרים של מערת קשת, נחל בצת, נחל כזיב בו טבלנו במים ובראש הנקרה. ביקרנו באתרי מורשת של אנדרטת יד לי"ד ואנדרטת המעפיל, כלא אסירי המחתרות בעכו וסביבתו – נהננו ולמדנו על הארץ. האוירה היתה כיפית, הבנות צעדו בקצב מרשים במסלולים, תיפעלו היטב כל מה שהיה צריך, נרתמו לנקיונות וארגונים מסוגים שונים והתמחו בהקמת ופירוק אוהלים. הכיתות התגבשו, ובערב הראשון היו פעילויות של ועדות הכיתות. בערב השני היה קריוקי (למי שלא נפלה שדודה לשק"ש שלה…) שארגנו בנות מתוך המועצה ודאגו לתפעולו בנות ח' בראשות דולב גורלין וחברותיה האמונות על הצד הטכנולוגי.

תודה ענקית למחנכות ונשות הצוות שיצאו לכל ימי הטיול ועשו הכל כדי שהחוויה תהיה מוצלחת ונעימה מכל בחינה ושהטיול יהיה בטוח – חפצי, ציפי, תהלה, אפרת ואודליה, לבת השירות רוני, לסטודנטית הדר ולרחל.

תודה מיוחדת ליורם אחראי של"ח על ארגון הטיול על כל פרטיו ודאגה לכל דבר במהלכו, וכמובן תודה גם למאיר מדריך השל"ח.

 

שבת שלום ומבורכת!