‍‍01.20.2017 // כ״ב טבת תשע״ז
ביום שלישי יום חלוקת תעודות המחצית, ייחדנו את הבוקר לשיחה ודיון על מקומה של האישה בתפילה הקהילתית בבית הכנסת, ובאופן ממוקד עסקנו בסוגיית קריאת התורה לנשים.
התהליך הלימודי החל עם מחנכות הכיתות שנפגשו לפני כמה שבועות בלימוד מקורות משותף ושיחה עם אפרת גל. לימוד המקורות בנושא והשיחה בעקבות הלימוד יצרו נקודות מעניינות לדיון בצוות. ביום שלישי שמעו התלמידות את חן נויבואר, בוגרת, שסיפרה את סיפורו של ספר התורה שנמצא היום בבית הספר, ואת האופן שבו גאלו אותו תלמידות המשלחת לפולין של פלך לפני כ -15 שנה.
חלקו השני של היום הוקדש לימוד מקורות משותף של מחנכות עם תלמידות בקבוצות בין שכבתיות. הדיון המעניין, שהחל במסגרת צוותית, התפתח גם אצל התלמידות ששאלו שאלות אמיצות וכנות בנושא מעורבות האישה בתפילת הציבור. תודה לאפרת גל על הובלת המהלך המשמעותי ולמחנכות ולתלמידות על הלימוד המעמיק.
ימי שיא –
השבועיים האחרונים היו גדושים בימי שיא לכיתות ט-י במקצועות השונים. תודה גדולה למורים על החשיבה היצירתית ועל הפעילות הענפה. תודה רבה לתמר רכזת השכבות ולאוריה על העבודה הנמרצת מאחורי הקלעים. ואחרונות תודה רבה לבנות שבמהלך שבועיים למדו במרץ, היו מגוייסות, רציניות ושתפו פעולה, נהנו וגם ידעו להכיר תודה.
יום השיא בספרות התקיים ביום שני שעבר. במסגרת הפעילות התארח בבית ספרנו הסופר סמי ברדוגו ושוחח עם שכבות י', י"א ומגמת ספרות י"ב.
היתה זו הזדמנות להתוודע באופן בלתי אמצעי ליוצר ישראלי מוכשר ומוערך, לשמוע אותו מקריא בקולו קטעים אחדים מיצירותיו ולשוחח עמו, ב"גובה העיניים" על חייו, יצירתו, ותובנותיו לגבי החיים בכלל.
לדבריו,"חלק ממעשה האמנות מלווה בחוסר ידיעה" גם עבור הכותב שאין לו בהכרח עדיפות או עליונות  על קוראיו. עוד סיפר כי, תכופות אומרים לו הקוראים כי סיפוריו מדכאים, מתארים מציאות קשה, מחניקה, אך עבורו זוהי המציאות שהכיר וחווה. הוא לא חווה אותה כמחניקה. אלא כנורמטיבית. ולדעתו, אין לדבר על "נורמלי "או "לא נורמלי". שכן, לכל "אחד" יש את הנורמליה שלו. כך גם לגבי נושא המשפחה, שחוזר בסיפוריו. תמיד מדובר במשפחה חסרה, שזה גם חלק מסיפור חייו, ואלה הן המשפחות "השלמות והרגילות" בעיניו.
הרבה שתיקה היתה בחייו. הוא גדל בבית לאם אנאלפביתית, בבית נטול ספרים ונטה לשתוק תקופות ארוכות. כשהחל לכתוב, היה זה "לצוד את הקול במלים הכתובות". גם בסיפוריו, הדמויות כמעט לא מדברות, אך לכל אחת יש קול.
השיחה היתה מרתקת, והבנות שהיו קשובות ושאלו שאלות נבונות, יצאו מהמפגש בעיניים בורקות. גם ברדוגו הביע את התרשמותו מבית הספר "פלך" כ"מקום המאפשר דיון עמוק, פתוח ורציני "וביקש למסור את תודתו ל"תלמידות הנבונות והמעורבות".
תודה ליעל אליאסף ולצוות הספרות על יום מעניין ומעשיר.
ביום שישי שעבר נערך יום שיא בגמרא לשכבות ט' וי'. הנושא של יום השיא היה אגדות יסוד בתורה שבעל פה. פתחנו בהרצאה של לאה רוזנטל על דמותו המיוחדת של רבי אליעזר בן הורקנוס. לאחר מכן המשכנו בסדנאות קטנות, שלימדו מורי השכבות, וכל תלמידה למדה היכן שליבה חפץ: למדנו את האגדות על הלל ביום השלג, תנורו  של עכנאי, רבי אלעזר בן דורדיא, ארבעה שנכנסו לפרדס, הלכה לעומת אגדה והמחלוקת בין רבן גמליאל ורבי יהושע על תפילת ערבית. בכל הקבוצות היו דיונים מרתקים ומשמעותיים. תודה רבה ללאה רוזנטל שהגיעה במיוחד ולמורים לגמרא.
יום שיא בשל"ח לכתות ט'
ביום ראשון יצאו  בנות כתה ט  לסיור במישור החוף הדרומי.
את היום פתחנו ב'ארמון' של ניצנים הישנה. סיפורם המיוחד של מתיישבי ניצנים וסיפור גבורתם במלחמת תש"ח השאיר עלינו רושם רב.
בחיזיון האור קולי במקום התוודענו לסיפורה המרגש של הלוחמת מירה בן ארי ושאר הלוחמות האמיצות במקום.
משם המשכנו למסלול ב'ים החולות'- מן האחרונים שנשארו בארצנו הקטנטונת, טיפסנו בדיונות והגענו עד לים.
המראה המיוחד, מזג האויר הנפלא וכמובן הים ושפע הצדפים- השאירו טעם של עוד.
משם המשיכו  הבנות  לרחובות והשתתפו  בהתלהבות במיזם החסד הגדול של 'לקט ישראל'.
היה יום  מהנה משמעותי!
יישר כח לתמר ולעירית על היוזמה ותיכנון היום!
תודה למורן ולמחנכות נפת וליאת על הליווי וליורם על ההדרכה.
אביה חייקין, מחנכת יא2, חזרה השבוע בשעה טובה מחופשת הלידה. תודה גדולה למחנכת היוצאת, שלומית שבות על העבודה המסורה עם הכיתה במהלך המחצית!
 
מהנעשה בחטיבה… 
ביום שני התלמידות הלומדות שפת סימנים וכן שתי בוגרות שלמדו בשנה שעברה נסעו למרכז 'שמע' בתל אביב, שם נפגשו עם נוער בן גילם לפעילות משותפת ולאחר מכן צפו בהצגה מסומנת 'אמיל והבלשים'.
המפגש היה מעשיר מאוד ובעיקר נתן הזדמנות ליישם את הנלמד בשיעורים ולקבל ההצצה לעולם החרשים באופן מעשי ולא רק תיאורתי כפי שנעשה בשיעור.
תודה רבה לאודליה שיזמה את הנסיעה ולוותה את הפעילות.
ביום שלישי הגיעה לכיתה ז'1 דבורה יסלזון, אמא של דפנה, שבמקצועה היא תזונאית ועובדת בבית החולים שערי צדק במרפאה להפרעות אכילה. דבורה דיברה עם הבנות על החשיבות שבנתינת כבוד לגוף ועל הצורך בהקשבה לצרכים שלו. היא הסבירה על מרכיבי המזון, חשיבות הארוחה המאוזנת ואכילה בזמנים נכונים, חשיבות שתיית המים וכן דיברה על חשיבות השינה. תודה רבה לדבורה על שהקדישה מזמנה כדי להעביר את השיחה המעניינת והחשובה הזו.
ביום רביעי התקיימה חלוקת התעודות בחטיבה. פתחנו את היום בכינוס חגיגי בו רחל ביקשה מהבנות להתבונן בתיקיה שבה ניתנת להן התעודה ולראות את מגוון המקורות המוצגים בה ומשמעותם. נפרדנו מבנות המועצה הקודמת וקיבלנו את פניהן של בנות המועצה הנכנסת. בנות רובוטיקה הציגו את הפרוייקט שלהן העוסק באיתור בבעלי חיים שהלכו לאיבוד, ובנות "נוער לתת" הציגו את הפעילות שלהן בארגון.
כיתות ז' זכו בסרט ופיצה לכבוד צבירת הנקודות ב"יום הפקדת הפלאפונים".
זו ההזדמנות להודות לכל המורות ולמזכירות על עבודתם המאומצת בכתיבת התעודות והפקתן, ונאחל לבנות ולצוות הצלחה רבה במחצית הבאה.
שבת שלום!