‍‍03.31.2014 // כ״ט אדר ב' תשע״ד

בשבוע שעבר …

*סיור ציונות יב' – ביום חמישי בשבוע שעבר יצאו בנות שכבת יב' לסיור ציונות לסיכום נושא קום המדינה ומלחמת השחרור שנלמד במסגרת שיעורי היסטוריה. התלמידות יצאו מירושלים ובדרך ביקרו באנדרטה ובבית הקברות הצבאי בקרית ענבים וראו את הבית הראשון שנבנה ביישוב מוצא. הן המשיכו לתל אביב לסיור מרתק ומלמד בהיכל העצמאות ובמוזיאון הפלמ"ח וגם בביתו של ראש העיר הראשון של תל אביב, מאיר דיזנגוף. הסיור היה מעניין וחוויתי ונתן לכולם הצצה למאורעות המשמעותיים שהתרחשו בארץ באותה תקופה. תודה רבה לרעות ועדה, המורות להיסטוריה ולמאיר ויורם על היום המיוחד.

 
marathon*מרתון ירושלים – ביום שישי שעבר התקיים מרתון ירושלים שבו השתתפו בנות רבות מבית הספר וכן אנשי צוות במקצים השונים מי ברצות ומי במעודדות. יישר כוח לכולם! במסגרת המרתון נערך גם מקצה מיוחד של 800 מ' לבעלי מוגבלויות. תלמידות בית הספר התגייסו לסייע לילדי ארגון "שלוה" בגיוס כספים לאימון הילדים וכן בהשתתפות במרתון עצמו, ריצה עם הילדים ועידוד שלהם. יישר כוח לבנות מועצת התלמידות שהובילו את המהלך כולו, לכיתות שהתרימו ולתלמידות שהגיעו לרוץ ביום המרתון. אנחנו מקווים שהחוויה תעודד את כולן להמשיך בפעילות גופנית בריאה ומהנה. (בתמונה, הרצים והרצות יחד עם ילדי "שלוה")

 
השבוע…
טיול שנתי ט-יא – לראשונה יצאו שלוש שכבות יחד לטיול השנתי שהתקיים בנגב. ביום הראשון ירדנו לתוך המכתש הקטן, ביום השני טיילנו במסלול ארוך בנחל צין מעבדת לעין עקב עד שדה בוקר וביום השלישי טיילנו במצפה רמון, וביקרנו במרכז המבקרים רמון (המחודש- ע"ש אילן ואסף רמון ז"ל), ירדנו לנגרייה ולחולות הצבעוניים במכתש רמון וסיימנו בביקור חוויתי באתר מצפה רביבים. הטיול היה מהנה ומשמעותי וכולן זכו למזג אוויר מצוין ואווירה שמחה. תודה למאיר ויורם על ההדרכה, למחנכות ולמורים שהתגייסו לליווי הטיול לכל אורכו.

 

artבשבוע הבא ביום שלישי בערב, לאחר ימים ארוכים של עבודה ויצירה תפתח תערוכת הגמר של מגמת אמנות יב' כולם מוזמנים לבוא!

 

 

 

מהנעשה בחטיבה
*ביום ראשון וביום שלישי יצאו שתי כיתות ח' למחקר קטן בעמק המצלבה במסגרת שיעורי ביולוגיה. הבנות השתמשו במכשירים שונים במדידת ערכים שונים ב"בית הגידול" וערכו מחקר בנושא אור וצל והשפעתו על צמחים ובעלי חיים שונים. השמש זרחה, הפריחה היתה בשיאה, הבנות שיתפו פעולה והחוויה כולה היתה חיובית ומהנה. תודה רבה למיכל רגב המורה לביולוגיה, לרונית בוטח שהתלוותה אליה ודאגה לכל הציוד ולסוזן וציפורה שליוו את הבנות.

 
*ביום ראשון התקיים במוזיאון ישראל יריד החקר המדעי של כל בתי הספר בירושלים. את בית ספרנו ייצגו תלמידות מקבוצת העתודה המדעית בכתה ח'. הבנות הציגו את המחקר שלהן בו בדקו כיצד מושפע הכוח המגנטי בין שתי קבוצות של מגנטים שהכמות הכוללת שלהן קבועה, מהיחס בין כמות המגנטים בקבוצת מגנטים המקובעת למקומה ובין קבוצה שנייה המונחת על השולחן במרחק מה מהקבוצה המקובעת. התוצאה שהתקבלה הייתה מעט מפתיעה: היחס בין המרחק בין המגנטים ובין כמות המגנטים החופשיים התגלה כיחס ישר (ליניארי).
התלמידות הסבירו את התוצאה באופן תיאורטי. ביריד עצמו, בלטה העבודה מפני שהיו יחסית מעט מאד עבודות בפיסיקה (הרוב היו בכימיה ובביולוגיה). תודה רבה לאילון לנגבהיים המורה לפיזיקה של העתודה שליווה את הבנות במחקרן (ואת שאר בנות העתודה שאמנם לא הציגו ביריד אך ערכו מחקרים מעניינים מאד) במהלך המחקר. (ואם לא ממש הבנתם מה בדיוק היה המחקר – אפשר לפנות לאילון ו/או לבנות והם ישמחו להסביר לכם…)

 

ביום שני יצאו בנות ח' לסיור במרכז מורשת בגין. הן למדו על מנחם בגין, דמותו הייחודית ופעליו לאורך חייו. הדגש הושם על היותו ראש מחתרת האצ"ל ובהמשך ראש הממשלה שהתמודד עם אתגרים רבים. הסיור היה חוויתי מאד והפגיש את הבנות עם נקודות חשובות על תקומת המדינה ועל אירועים חשובים שקרו מאז ועד מותו של בגין. תודה למלוות, פייגי, תהלה ושקמה.

 

ביום שני יצאו בנות כיתה ז'2 לביקור בבית פרנקפורטר, מרכז יום לקשישים הסמוך לבית הספר. הבנות שוחחו עם הקשישים על חייהם ועל משפחתם, שמעו מהם סיפורים על ירושלים של פעם, זיכרונות וגם בדיחות. המפגש כלל גם פעילות גופנית בעזרת כדורים ושירה ספונטנית. כל הכבוד לבנות שהיו לבביות, שמחות ומאירות פנים. תודה לאפרת, מחנכת הכיתה שיזמה וליוותה את הפעילות.

 
ביום רביעי יצאו שתי כתות ז' לסיור במוזיאון ארצות המקרא. הבנות פגשו במפת העולם העתיק ובדרך בה הלך אברהם אבינו, ראו ממצאים כטבעות חותם מצריות מתקופת הפרעונים, הכירו מעט את ההירוגליפים והתנסו בחריטה של כתובות עתיקות. תודה רבה למורות סוזן, ציפורה ואורלי שליוו את הבנות.
השבוע הוכרז על ידי החמ"ד (החינוך הממלכתי דתי) כשבוע החמ"ד, במסגרתו דיברנו עם הבנות על המשמעות של הצירוף "ממלכתי" ו"דתי" וכן "ציוני" ו"דתי". המחנכות שוחחו עם הבנות על משמעות היותן מוגדרות תחת כותרת זו ובכינוס של יום חמישי שמענו את שירה ברויאר בדברה על הנושא. שירה דיברה על החידוש שברעיון הציונות הדתית ועל היותו רעיון העומד בפני עצמו בעל אידיאולוגיה משלו ולא רק שילוב בין חלקים מתוך עולמות שונים (חרדים וחילונים) או גשר בין עולמות. תודה רבה לשירה על דבריה ועל הצגת נושא כה מורכב בצורה כה ברורה.

 

בסופו של שבוע מגוון זה – תודה רבה לעדינה כליל החורש הרכזת החברתית על כל הארגון והלוגיסטיקה.

 

שבת שלום ומבורך!