‍‍01.16.2017 // י״ח טבת תשע״ז
*ביום ראשון ציינו את יום עשרה בטבת ויום הקדיש הכללי. השנה עסקנו ביום זה בפן של התקומה לאחר החורבן.
דרך סיפורים אישיים ומשפחתיים, התחברנו לשאלה של זהותנו כעם והתמודדות העם יהודי באירועים קשים.
*לאחר הטקס בהנחיית בנות י"ב, שמענו את סיפורם של כמה ממשפחות בית הספר, שהגיעו ושיתפו אותנו בסיפורם המרגש.
אביטל גרוסברג אמה של רננה, סיפרה על ספר תורה שניצל על ידי משפחתה בליל הבדולח מבית הכנסת שהיה בחצר ביתם בבאדן, גרמניה. אוולין גודמן-טאו, סבתן של ענת ומיה וייל, סיפרה את סיפור משפחתה בתקופת השואה דרך טלאי, רוחמה, אמא של חווה קליינר הביאה לכיתה קערת סדר מיוחדת שעוברת במשפחתם מעל 100 שנה ואמירה אילן, אמא של יערה קאופמן, מחנכת יב סיפרה לבנות החטיבה על גביע כסף שהגיע דרך תלאות מבלגיה לארץ ישראל. תודה רבה גם לברוריה, סבתא של אורי ויסברט ששיתפה בסיפור משפחתה שהייתה באוסטריה בזמן השואה. תודה רבה לכל מי שהגיעה ושיתפה בסיפורים המרגשים והמיוחדים שחידדו עבור כולנו את החורבן אך בעיקר הדגישו את הזכות הגדולה שלנו לחיות ולפעול כאן בארץ.
*ביום שלישי הגיע נחם אילן לדבר עם בנות כיתה ט' ולספר את סיפורם של קדושי קהיר, לקראת האזכרה השנתית לזכרם.
*תחרות אתלטיקה למחוז ירושלים לשכבות י-יב התקיימה ביום שלישי השבוע. בנות הנבחרת השקיעו, התחרו וזכו בהשגים יפים ומדליות! כל הכבוד למעין צוריאלי (י"א) עדינה אייזנטל ברקוביץ (י"א), עומר אלפסי (י), עדי אורבך (י), ערבה קוטנר (י), רוני סולומוןן (י), לבנה מושכל (י), ואסתר נאימרק (י) וגם תודה לאורי דוד (יא) ומוריה בזק (יא) שהצטרפו לתחרויות ועודדו את חברותיהן.
רוני סולומון זכתה במקום ראשון בקפיצה לגובה וקבעה שיא חדש של המחוז בקפיצה לגובה 1.63 מ'. רוני גם זכתה מקום ראשון בהדיפת כדור ברזל. עדי אורבך הגיע למקום שלישי בריצת 800 מ' וקבוצת הרצות – לבנה, אסתר, ערבה ועדינה הגיעו למקום שלישי בריצת שליחים. כל הכבוד לצוות חנ"ג על אימוני הנבחרת. גאות בכן!!
*ברכות לאילה סינקלר מכיתה י"ב שזכתה במקום השלישי באולימפיזיקה  אולימפיאדת הפיזיקה בשיתוף מנהל החמ"ד, מתוך כ-150 תלמידות שהשתתפו. גאות בך!
ימי שיא
לכבוד סיום לימוד פורה במחצית, התקיימו השבוע ימי שיא במקצועות השונים וימשיכו גם בשבוע הבא. לפניכם טעימה ממספר ימי שיא שהתקיימו השבוע, בשבוע הבא יפורטו השאר. זאת הזדמנות לומר תודה גדולה לכל המורים שהפיקו ימי שיא יצירתיים, מעניינים ומהנים!
 
*יום שיא בשפות הסתכם בקשר העמוק, הפורה, המחדש ומפעים בין תרבויות והשפעתו על תרבות השירה הישראלית המודרנית. נעמי צנטנר, מוזיקולוגית, בוגרת פלך, הציגה את הדברים והדגימה דרך שירים ומקורות את השפעות הערבית, היידיש והצרפתית על תרבות השירה הישראלית. תוך שימת הדגש על הייחודי בזמן ובמקום.
בהמשך, התלמידות התכבדו במאכלים מאפיינים כל תרבות ובסוף לסיום כל קבוצה תרמה שיר בשפה שלה ולמדה את חברותיה. שררה אווירה של שמחה, אחדות, הבנה, עומק ותקווה לעולם טוב יותר. תודה רבה לחנה אהרון שגם הצטרפה ללמד את השיר בצרפתית. בתקווה להמשך של שיתוף בין שפות ואחווה בין עמים. תודה לטלי, המורה לערבית, על המצגת עם שירים, תוכלו לצפות בה, לשיר ולהמשיך את השרשרת. תודה למורות השפות טלי ברגמן, דבוירה קוסמן ורות אילוז על יום משמח ומעניין!
*ימי שיא בהיסטוריה נערכו לשכבות ט ו-י. בכיתה ט' יום השיא נערך כהשלמה ללימוד על תרבות האסלאם וכפתיחה לעיסוק ביהדות ארצות האסלאם בימי הביניים. את היום פתח פרופ' נחם אילן בהרצאה על הרמב"ם, ועל האופן שבו שירתה למדנותו את מנהיגותו. לאחר מכן עברו הבנות בין שלוש סדנאות: יעל אליאסף, המורה לספרות, ערכה עבורנו "מסיבת גן" ונתנה לנו לטעום משירת החשק של משוררי ספרד בימי הביניים. תמר גנאור, המורה לאמנות, הנחתה אותנו בעיטור קרמיקה בעקבות סגנון היצירה הערבי. ואודליה קניזו, המורה למחול, אירחה את בת-חן כהן שהדריכה אותנו בריקודי בטן. הבנות נהנו מאוד מהפעילות המגוונת והלא-שגרתית. תודה רבה לנחם, על הירתמותו כתמיד להיענות לבקשותינו ועל הרצאתו המרתקת, ולכל המורות שהשתתפו בסדנאות. בשל גודש הפעילות לא הספקנו לעבור בין כל הסדנאות, ובע"ה בשבוע הבא יחוו הבנות את הפעילויות שלא הספיקו לחוות ביום זה.
*יום שיא לכיתה י': במחצית החולפת עסקנו בתנועת הנאורות, שדגלה בערך השוויון בין כל בני האדם, אך ראינו שגם בתקופת הנאורות היו רבים שהמשיכו להיתפס כשווים פחות. את יום השיא הקדשנו למאבקן של הסופרג'יסטיות באנגליה בתחילת המאה העשרים, אותה קבוצת נשים שנאבקה למען השגת זכות בחירה לנשים. פתחנו בצפייה בקטעים מתוך הסרט מרי פופינס, ועמדנו על האופן הביקורתי שבו מוצגות הסופרג'יסטיות בסרט זה. לאחר מכן צפינו בסרט 'סופרג'יסטיות', שמציג את המאבק באופן מרגש, נוגע ללב ומעורר השראה. הצפייה בסרט פתחה דיון שנגע גם בהיבטים האקטואליים של הנושא.
תודה לימימה ועדה על ארגון ימי השיא ולכל המורות שהשתתפו!
*ביום חמישי בבוקר נערך יום שיא באנגלית בנושא המחאה התרבותית של ה"רנסאנס בהרלם" בשנות ה-20. הבנות ראו סרטו, בחנו את הידע שלהן בKAHOOT וכתבו שירים משלהן הקשורים למחאה חברתית בנושאים שונים. יישר כח לכל הבנות שהשתתפו וכתבו והציגו. תודה גדולה לצוות אנגלית על הפקת היום היצירתי והמחדש.
 
בשבוע הבא בתיכון… 
יום ראשון כיתות ט יוצאות במסגרת ימי שיא לסיור של"ח בחוף ניצנים ואחריו להתנדבות ב"לקט ישראל" ועזרה בקטיף.  יציאה מבי"ס ב 8 בבוקר אחרי תפילה חזרה בסביבות השעה 18.00.
כיתות י: פעילות בפלך ביום זה בפעילות בנושא מעורבות חברתית בשעות 8-13.
כיתות יא: פתיחת החלק היצירתי של פרוייקט תנך ואמנות.
ביום שני
לימודים רגילים לשכבות ט-יא
שכבה יב- מבחן בגרות באנגלית – אין לימודים לשכבה יב ביום זה
 
יום שלישי– יום חלוקת תעודות מחצית! תכנית היום תתפרסם בנפרד.
יום רביעי:
כיתות ט+י חידון הלכה: תפילה משותפת ט+י באודיטוריום 7.30
8.00- 9.50 פעילות חידון הלכה בראשות ג'ני ובנות יב המפעילות את התכנית
 
השתלמות מורים ביום רביעי בערב בפלך
 
יום חמישי-שישי
כיתות י – יום מד"א- לימודי מד"א בכיתות אם בשעות 8-13:00 לאחר מכן לימודים כרגיל .
יום שישי: כיתות י פעילות מד"א כל היום.8-12.
 
מהנעשה בחטיבה

*בעשרה בטבת, יום ראשון בשבוע, התכנסנו בתיכון יחד עם שאר תלמידות בית הספר. לאחר תפילה חטיבתית לקחנו חלק בטקס שהכינו בנות כיתה י"ב. לאחר הטקס צעדנו חזרה לחטיבה, שם פגשנו את אמירה אילן, אמה של יערה קאופמן מחנכת כיתה י"ב. אמירה סיפרה לנו את סיפורו המרגש של גביע כסף העובר במשפחתה, ואשר חסם פגיעה של רסיס פגז גרמני באחד מבני המשפחה כאשר נמלטו מהפצצות הנאצים בבלגיה. אמירה הוסיפה וסיפרה את סיפורה של אמה, אשר בתושייה רבה ובאומץ לב יוצא דופן הסתתרה בבתי איכרים לאורך שנות השואה. כאשר אמה של אמירה שבה לאחר המלחמה לבית הולדתה, נתקלה בתגובות עוינות של אנשי המקום ועשתה את דרכה לארץ ישראל. תודה מקרב לב לאמירה על השיתוף בסיפור המשפחתי על אף הקושי לספרו, ועל העברת הזיכרונות אל הדורות הבאים.

*ביום שני שכבת ח' צפתה בהצגה של בית לסין 'המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה' מאת מרק האדון. הצפייה בהצגה חתמה את הלימוד על הספר במסגרת שיעורי ספרות.

כהכנה לצפייה בהצגה קיימה יפית, המורה לדרמה, שיחה על הפיכת הרומן למחזה והאופן האמנותי דרכו הבמאי העביר לקהל את האופן בו חי ומתנהל כריסטופר, נער אוטיסט וגיבור הסיפור.
הצפייה בהצגה העניקה רובד נוסף על הקריאה וחתמה את הלימוד באופן חגיגי ומהנה.
תודה רבה לאפרת, יפית, ציפי ואודליה שליוו את התלמידות, וכל הכבוד לתלמידות שכבת ח' שהתנהגו למופת בהצגה שהיתה ארוכה ושרוב הצופים בה היו הרבה יותר מבוגרים מהן.
*ביום רביעי נערך יום חווייתי לבנות שכבת ז' בנושא תרבות יוון העתיקה. יום זה נערך כסיכום וסיום ללימוד הנושא בשיעורי היסטוריה. בתחילת היום שמענו הרצאה מפי אפרת גל בה למדנו על התחומים בהם השפיעה תרבות יוון על התרבות המערבית כיום. היה מעניין ומחכים. תודה רבה לאפרת.
לאחר מכן התחלקו הבנות לקבוצות והשתתפו בסדנאות העוסקות בתחומים שונים בתרבות יוון – אומנות, ספורט, תיאטרון ומדע. בסדנאות אלו למדו הבנות את הנושא, התנסו בו באופן מעשי ואף הכינו תוצרים. בהמשך התכנסנו, כל בנות השכבה, לבושות בטוגות ועונדות זרי עלים לסיום חגיגי של היום בו בנות הקבוצות השונות הציגו את תוצריהן בפני כל השכבה. בסוף היום קינחנו בארוחה עם מאכלים מן המטבח היווני המסורתי (והמודרני). תודה רבה לרונה אטלס על ארגון היום ולמנחות הסדנאות: מיכל עיר-שי, מורן שטאל, ציפי סגל, רחל צור, דוד פרל ורוני בנמלך-חובב.
 
שבת שלום!