‍‍10.19.2018 // י׳ חשון תשע״ט

 

ערב שבת קודש, פרשת לך לך

 

 

ביום חמישי, נפתחה בחטיבה תוכנית חדשה הנקראת "תכנית יחד". התכנית הנה תכנית פילוט ארצית, שפותחה על ידי השירות הפסיכולוגי-חינוכי בירושלים על בסיס יסודות של תוכנית מצליחה מארה"ב, שמטרתה היא הגברת החוסן וההתמודדות הרגשית המיטבית של בני נוער דרך העצמת קבוצת נוער בני גילם ועידודם לקחת חלק באקלים בית הספר והכיתה.

כשש בנות מכל כיתה מהחטיבה השתתפו ביומה הראשון של השתלמות מטעם התכנית. ההשתלמות התקיימה בתיכון יחד עם תלמידים מבית ספר זיו ותמשיך בעוד יומיים נוספים.

בהמשך השנה, הבנות עתידות להיפגש עם מורה מלווה מהצוות שתחשוב איתן ביחד על הכיתה, ואיזה כוחות חיוביים חשוב לבנות שיהיו בה. זה המקום להודות לבנות המשתתפות בתכנית, לצוות המורות שילוו אותה לאורך השנה: רננה מושכל, חיה פיירשטיין-זוהר וסוזאן סטריקובסקי. ולפייגי, ציון ואוריה שעמלו על ארגון ההשתלמות ולטל כהן, יועצת החטיבה על הובלת התכנית בבית הספר.

 

 

השבוע במפגשים הכיתות עסקו במעורבות חברתית. כיתות ט' נפגשו במסגרת קבוצות ליווי שייפגשו לאורך השנה לעבד את החוויות יחד עם חברות לכיתה ואשת צוות. כיתות י' נפגשו עם סופי והתייחסו למושגים של צדק וצדקה ובחנו את הדומה והשונה בינהם ואת הקשר להתנדבות ואחריות חברתית.

 

 

סיור מגמת אמנות במוזיאוןבשני האחרון ביקרו מגמות אמנות בכיתות י ו-יא בפעם הראשונה בחדר העיון לרישומים והדפסים במוזיאון ישראל, שהוא האוסף הוותיק במוזיאון שתחילתו בבצלאל הישן ב 1906. התלמידות נחשפו למידע אודות אוסף בינלאומי חשוב זה . באוסף רישומים והדפסים מהמאה ה 16 עד ימינו. אוצרת האוסף, רונית שורק, הכינה עבורנו יצירות לצפייה ומאיה ישראל, מורת המגמה, העבירה שיעור ראשון מתוך סדרה של 3 מפגשים מתוכננים למגמת אמנות. במפגש זה התבוננו ברשומי מקור של האמנים ; ואן גוך,פיקאסו, יוסף הירש, הרי מור ויקטור הוגו, התבוננו בספרי סקיצות של: פול גוגן, דוד מערבי, ליאוניד בלקלב, הלנה מרקסון. במפגשים הבאים התלמידות ילמדו דרך צפייה ביצירות של פרנסיסקו גויה , מאוריץ קורנליס אשר ועוד אמנים רבים על אמנות ההדפס ועל הקשר שבין רישום והדפס לתחומים כמו ספרות ומדעים.

 

 

יום שלישי- השבוע יצאנו בחטיבה לטיול פתיחת שנה. ביקרנו באנדרטת הפסנתר של רובינשטיין, ביד קנדי ובציר המעיינות. למדנו על אנשי ההר בתקופת המקרא. לא היה מתאים מזה, יום שבו התחלנו לשאול גשמים ללמוד על חקלאות בעל וחקלאות שלחין. היה מזג אוויר מצוין ואפילו טבלנו בתוך המעין. תודה רבה ליורם על הובלת הטיול, לצוות המדריכים ולצוות המורות המלוות.

 

 

ביום שלישי אירחנו בבית הספר פאנל מתמודדים לקראת הבחירות העירוניות הקרבות. לקראת הפאנל ישבו תלמידות י"א-י"ב עם יערה וחשבו פאנל מתמודדים לראשות העירעל נושאים בוערים וחשובים המעניינים אותן ושהיו רוצות לשמוע התייחסות של המתמודדים השונים. התלמידות העלו נושאים חשובים ומרכזיים מאוד בעיסוק העירוני: תחבורה ציבורית, נוער, הצביון של ירושלים, מעורבות החרדים והערבים, אדמות הכנסיה, יחס לצעירים ואופק החיים בעיר ועוד. ביום שלישי אירחנו את נטע דרעי – מספר 5 ברשימתו של משה ליאון, פלר חסן נחום – מספר 2 ברשימתו של זאב אלקין ואלעד מלכא – מספר 3 ברשימתו של עופר ברקוביץ. המתמודדים השונים התייחסו למצב הקיים בעיר ולמה שהם מתכננים לעשות וענו לשאלות הבנות. הפאנל היה מעניין ואולי לא מספיק הקל בבחירת הפתק שנשים בקלפי, אך המסר המרכזי אותו ביקשנו להעביר הוא שכל מי שיש לה זכות הצבעה (מעל גיל 17) – חייבת להיות אזרחית פעילה וללכת להצביע! תודה למורן על בניית הפאנל!

 

 

לכיתות י' התקיים מפגש חשיפה לתכנית נחשון,חונכות וירטואלית לאורך השנה המאפשרת תמיכה ועזרה במתמטיקה ואנגלית, המסובסדת על ידי משרד החינוך. התכנית טובה ומומלצת על סמך נסיון של  . תלמידות  בשנים קודמות. לפרטים נוספים ניתן לפנות לרכזת המתמטיקה אביגיל מאיר או לרכזת האנגלית שרה ריבץ, מומלץ להירשם בהקדם!

 

 

בנות שכבת ט יצאו בבוקר יום רביעי לפעילות גיבוש שכבתית בגן ליפשיץ. הבנות הוכיחו יכולות ספורטיביות במשחק 'הדגל' ונהנו לשחק יחד במתקני השעשועים. פעילויות גיבוש מגוונות לשכבה זו יימשכו לאורך השנה כולה.

 

 

סיור ראשון לשנת תשע'ט למגמת לימודי ארץ ישראל. יצאנו לסיור במישור החוף הדרומי: טיילנו באשדוד, תל יונה, נחל לכיש, מוזיאון התרבות הפלישתית, שפך נחל שורק ופלמחים. היה מזג אויר מצויין, ים מקסים, למידה טובה והספק יפה מאוד. תודה להלל והילה על ההדרכות למאיר הנהג המקסים וליורם על האירגון

 

 

השבוע בדב"ש למדנו עם ד"ר תהילה אליצור על השיטות השונות בקביעת מועדי שאלת הגשמים בברכת השנים, עסקנו בתשובה מרתקת של הרא"ש בנושא ומתוכה הגענו לדיון בשאלת האמת בתפילה.

 

 

 

שבת שלום!