פיזיקה

מדע הפיזיקה עוסק בחקר עולם הטבע מגדול עד קטן, מהחלקיקים המרכיבים את החומרים ועד למבנה היקום. פיזיקאים עוסקים בחיפוש אחר תשובות לשאלות על חוקי היסוד של הטבע: מהן אבני הבניה היסודיות של החומר? מהם החוקים הפועלים עליהן? מתי נוצר היקום? כמה חומר יש בו? במגמת פיזיקה ניגע בשאלות אלו וברבות אחרות. אנו לא נסתפק בהבנת החוקים הפיזיקליים באמצעות ניסוחים פורמליים ומתמטיים בלבד, אלא נחבר בין החוקים לבין תופעות המוכרות לנו מחיי היום יום בדרך חוויתית ומרתקת משולבת בהמחשות, הדגמות, ניסויים ממחושבים ועוד ועוד. כמו כן ניגע בהבטים היסטוריים ופילוסופיים של המושגים והחוקים אותם נלמד.

תוכנית הלימודים בפיזיקה כוללת ארבעה פרקים:

מכניקה: בפרק זה נלמד את תיאוריית המכניקה הניוטונית שבעזרתה אפשר להבין ולחקור סוגי תנועה שונים, החל ממולקולות הגז ועד לתנועת הכוכבים. נלמד את חוקי התנועה של ניוטון, וחוקי שימור: חוק שימור התנע וחוק שימור האנרגיה.

אלקטרומגנטיות: נכיר את הכוח האלקטרומגנטי – האחראי למבנה החומר ולמרבית תכונותיו. נתאר ונחקור תופעות חשמליות ומגנטיות: החל מחשמל סטטי ועד ליצירת זרם חשמלי בעזרת תופעות מגנטיות.

קרינה וחומר: בפרק זה נכיר את המודלים שהוצעו החל מניוטון ועד לאיינשטיין, את הקשר בין קרינה וחומר במבנה האטום ובתופעות גרעיניות כגון: רדיואקטיביות וכורים גרעיניים. בנוסף, נכיר את החשיבה המודרנית אשר ביסודותיה של תורת הקוונטים.

מעבדה: הניסוי הוא חלק בלתי נפרד ממקצוע הפיזיקה. הניסוי מאפשר את הכרת התאוריה והעקרונות שלה בצורה חווייתית ופעילה. הניסויים יערכו בעזרת מעבדה ממוחשבת הכוללת חיישנים המודדים כוח, מקום, זרם חשמלי, מתח חשמלי, טמפרטורה, קול ועוד.

.הלימודים במגמה מהווים הכנה מצויינת ללימודים גבוהים בהנדסה, מדעי הטבע, מחשבים ורפואה וכן כהכנה לשרות צבאי ביחידות טכנולוגיות.